PostHeaderIcon Romuald Pawlak

pawlak Romuald Pawlak (ur. 13 maja 1967 w Sosnowcu) – polski pisarz, autor książek fantastycznych, obyczajowych oraz dla dzieci.
Debiutował w 1987 roku w tygodniku „Na Przełaj”. W latach 90. ubiegłego wieku współpracował z magazynem „Fenix”. Opowiadania publikował także w „Nowej Fantastyce”, „Science Fiction, Fantasy & Horror”, „Magii i Mieczu”, „Młodym Techniku”, a także wielu innych miejscach, w tym w „Gazecie Wyborczej”. Niektóre teksty podpisywał pseudonimami Rodney P. Randall i Konrad Amiterski. W roku 2003 ukazała się jego pierwsza powieść Inne okręty – historia alternatywna, w której inaczej przebiega podbój Peru przez konkwistadora Francisco Pizarra, a polski oddział próbuje wywalczyć skrawek ziemi dla Rzeczypospolitej (wznowienie 2011). W kolejnych latach ukazały się następujące książki fantastyczne: Rycerz bezkonny (2004), trylogia humorystyczna Czarem i smokiem (2005), Wojna balonowa (2006) oraz Smocze gniazdo (2008), powrót do historii alternatywnej w Armii ślepców (2007), gdzie akcja dzieje się w średniowiecznym Bizancjum oraz Polsce, a także dwa zbiory opowiadań: Wilcza krew, smoczy ogień (2006) i Bo to jest wojna, rzeź i rąbanka (2007). Wątki fantastyczne pojawiają się także w powieści historycznej Cabezano, król karłów (2010), opowiadającej o karle zbyt wysokim, aby być karłem, a zbyt niskim, aby zyskać aprobatę na bycia człowiekiem.
W roku 2007 ukazała się także jego pierwsza książka dla dzieci Miłek z Czarnego Lasu. Rok później zdaniem jury Polskiej Sekcji IBBY książka ta stała się Najlepszą Książka dla Dzieci roku 2008. To zachęciło autora do pisania kolejnych powieści dla dzieci i młodzieży. W roku 2009 wyszła Czapka Holmesa, która w roku 2010 nominowana była do nagród Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz do nagrody im. Kornela Makuszyńskiego. Wkrótce ukazały się kolejne książki dla młodzieży: Przeskoczyć przez ogień (2010), Lena w chmurach (2010), Dziura w sercu (2012).
Wątki obyczajowe w prozie autora pojawiały się od samego początku, silnie obecne choćby w Armii ślepców, jednak dopiero w roku 2011 ukazała się jego pierwsza powieść obyczajowa, Póki pies nas nie rozłączy, a wkrótce kolejna, Związek do remontu.
Obecnie autor pracuje nad kolejnymi powieściami obyczajowymi oraz dla młodzieży, choć z rzadka pojawiają się teksty z zapowiadanego cyklu historycznego fantasy Miecz Zakonu, o dziejach zakonu joannitów, którzy zawarli przymierze ze śródziemnomorskimi smokami

Twórczość wybrana:

• Inne okręty
    • Rycerz bezkonny
    • Wilcza krew, smoczy ogień
    • Bo to jest wojna, rzeź i rąbanka
    • Armia ślepców
    • Czapka Holmesa
    • Lena w chmurach
    • Cabezano. Król karłów
    • Póki pies nas nie rozłączy
    • Związek do remontu