PostHeaderIcon Murakami i origami

Recycling-Graphics 16 maja 2013 w naszej małej biblioteczce powstało wielkie zbiorowe EkoDzieło. Większość elementów EkoDzieła wykonano w technice origami, nieliczne w pośpiechu  :-). Tworzywem były stare gazety. Wszystkim autorom gratulujemy!

16 maja 2013

Patron wydarzenia: książka Haruki Murakami pt. Po zmierzchu.
Zachęcamy do lektury.

Haruki Murakami – popularny współczesny japoński pisarz, eseista i tłumacz literatury amerykańskiej.
Urodził się w Kioto, lecz dorastał w Kobe. Jego dziadek był buddyjskim duchownym. Murakami studiował w latach 1968-1975 na Wydziale Literatury tokijskiego Uniwersytetu Waseda teatrologię, w tym pisanie scenariuszy. W latach 1974-1981, razem z żoną Yoko (pobrali się w 1971), prowadził klub jazzowy "Peter Cat" w dzielnicy Kokubunji w Tokio. W wieku 30 lat wydał swoją pierwszą powieść Hear the Wind Sing. Po napisaniu wysłał ją na konkurs literacki, zajmując pierwsze miejsce i zdobywając nagrodę Gunzō. Kolejnymi utworami Murakami’ego były: Pinball, 1973Przygoda z owcą. Te trzy utwory nazywane są Trylogią "Szczura", od przydomka jednego z bohaterów. Następne książki: Koniec Świata i Hard-boiled Wonderland(, nagroda Jun’ichirō Tanizaki), Tańcz, tańcz, tańczNa południe od granicy, na zachód od słońca ugruntowały jego pozycję jako pisarza, a także przyniosły mu sławę na Zachodzie, głównie w Stanach Zjednoczonych. W latach 1986-1988 mieszkał we Włoszech, gdzie napisał jedną z nielicznych powieści realistycznych w swoim dorobku, Norwegian Wood. Książka odniosła oszałamiający sukces, a Murakami stał się gwiazdą mediów. Nie mogąc znieść złych stron sławy, w 1991 r. przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował na Uniwersytecie Princeton, a od 1993 na Uniwersytecie Williama Howarda Tafta w Santa Ana. Po trzęsieniu ziemi w Kobe, a także ataku gazowym sekty Najwyższa Prawda w tokijskim metrze w 1995 r. powrócił do kraju. W tym samym roku ukazała się Kronika ptaka nakręcacza, oceniana przez krytyków jako największe osiągnięcie literackie pisarza (nagroda Yomiuri w 1996 r.). W 1997 napisał Underground, w 1999 r. Sputnik Sweetheart, a w 2002 – Kafka nad morzem. Jest autorem kilku zbiorów opowiadań.
Murakami jest także tłumaczem, przełożył z angielskiego utwory takich autorów, jak m.in. Francis Scott Fitzgerald, Raymond Carver, John Irving, Truman Capote. Większość jego twórczości, która ukazała się po polsku tłumaczyła Anna Zielińska-Elliott.
Jak sam mówi, poczuł chęć pisania na meczu baseballowym w 1978 r., sam nazywa to "objawieniem".
Regularnie bierze udział w maratonach.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Haruki_Murakami

Maj 2013