PostHeaderIcon Wczoraj, kiedy twoje imię…

szymborska11 Wisława Szymborska
                               właśc. Maria Wisława Anna Szymborska
                      1923 – 2012
polska poetka, eseistka, krytyk literacki, tłumaczka, felietonistka; członkini oraz założycielka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, członkini Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, odznaczona Orderem Orła Białego

Wisława Szymborska debiutowała na łamach „Dziennika Polskiego” wierszem Szukam słowa w 1945. Od 1945 brała udział w życiu literackim Krakowa, do 1946 należała do grupy literackiej „Inaczej”. Według wspomnień poetki największe wrażenie wywarł na niej Czesław Miłosz. W tym samym roku podjęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, by następnie przenieść się na socjologię. Studiów jednak nie ukończyła ze względu na trudną sytuację materialną. W 1952 w Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik” wydała pierwszy tom poetycki Dlatego żyjemy, w tym samym roku została członkiem Związku Literatów Polskich. W latach 1953–1966 była kierownikiem działu poezji „Życia Literackiego”, następnie w latach 1967–1981 publikowała tam felietony Lektury nadobowiązkowe, które pisała do 2002. W 1983 nawiązała współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym”. W pierwszych latach istnienia Studium Literacko-Artystycznego, odbywającego się na UJ, prowadziła na nim warsztaty poetyckie. W 1953 sygnatariuszka Rezolucji Związku Literatów Polskich w Krakowie w sprawie procesu krakowskiego W 1957 Szymborska nawiązała kontakty z paryską „Kulturą” i Jerzym Giedroyciem. W 1964 znalazła się wśród sygnatariuszy sfałszowanego przez władze protestu potępiającego Radio Wolna Europa za nagłośnienie Listu 34. W latach 1945-1966 była członkiem PZPR. W 1975 podpisała protestacyjny list 59, w którym czołowi polscy intelektualiści protestowali przeciwko zmianom w konstytucji, wprowadzającym zapis o kierowniczej roli PZPR i wiecznym sojuszu z ZSRR, a w styczniu 1978 deklarację założycielską Towarzystwa Kursów Naukowych. Od 1988 była członkiem Pen Clubu, od 2001 była członkiem honorowym Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury.

Ordery, odznaczenia i nagrody

• Order Orła Białego
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Złoty Krzyż Zasługi
  • Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis
  • Nagroda Kościelskich
  • Nagroda Goethego
  • Nagroda Herdera
  • Doktor Honoris Causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Nagroda Literacka Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego
  • Nagroda Nobla w dziedzinie literatury (Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania poetce nagrody napisał: „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”)
  • Tytuł Człowiek Roku tygodnika Wprost
  • Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa
  • Dziecięca Nagroda SERCA za pomoc dla świdnickich dzieci. Za pośrednictwem Jacka Kuronia i jego Fundacji „Pomoc Społeczna SOS” przekazała część Nagrody Nobla na zakup okien do budowanego w Świdnicy Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej.

Twórczość:

• Dlatego żyjemy
    • Pytania zadawane sobie
    • Wołanie do Yeti
    • Sól
    • Sto pociech
    • Wszelki wypadek
    • Wielka liczba
    • Ludzie na moście
    • Koniec i początek
    • Chwila
    • Dwukropek
    • Tutaj
    • Wystarczy
    • 101 wierszy
    • Wiersze wybrane
    • Poezje wybrane
    • Poezje
    • Widok z ziarnkiem piasku
    • Sto wierszy – sto pociech
    • Miłość szczęśliwa i inne wiersze
    • Wiersze wybrane
    • Milczenie roślin
    • Lektury nadobowiązkowe
    • Rymowanki dla dużych dzieci
    • Błysk rewolwru

90. rocznicę urodzin poetki upamiętniamy wystawką książek z naszych zbiorów i innych źródeł.

Zapraszamy do Biblioteki na Piętrze

Książki z wystawy udostępniamy.

zobacz: Wisława Szymborska czyta swoje wiersze

Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wis%C5%82awa_Szymborska