PostHeaderIcon Tofa Borregaard [Gail Carriger]

Gail-carriger Gail Carriger (1976) – amerykańska autorka fantastyki, tworząca głównie w nurcie steampunk, z wykształcenia archeolog. „Gail Carriger” jest pseudonimem literackim, prawdziwe nazwisko pisarki to Tofa Borregaard. Carriger uczęszczała do szkoły średniej Marin Academy w hrabstwie Marin w Kalifornii. Uzyskała stopień licencjacki w Oberlin College w stanie Ohio, następnie w roku 2000 stopień magistra nauk ścisłych w dziedzinie archeologii materiałowej (Archeological Materials) na angielskim University of Nottingham, a w roku 2008 kolejne magisterium, tym razem w dziedzinie nauk humanistycznych – z antropologii (specjalność: archeologia) na University of California Santa Cruz. Carriger zadebiutowała w roku 2009 powieścią Bezduszna, pierwszą z cyklu „Protektorat Parasola”. Akcja serii toczy się w alternatywnej wersji wiktoriańskiej Anglii, w której wampiry i wilkołaki są akceptowanymi członkami społeczeństwa, często należą do wyższych sfer. Główną bohaterką jest Alexia Tarabotti – kobieta nie posiadająca duszy. Bycie „bezduszną” sprawia, że nie działają na nią moce istot ponadnaturalnych. Debiutancka powieść przyniosła autorce nominacje do Nagrody im. Johna W. Campbella, dla najlepszego nowego pisarza s-f, do Nagrody Comptona Crooka oraz do Nagrody Locusa za debiut. Książkę umieszczono również na liście rekomendowanych lektur magazynu „Locus”, a Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek (American Library Associacion) nagrodziło ją Alex Award. Druga powieść z cyklu – Bezzmienna – ukazała się na początku roku 2010 i znalazła się na liście bestsellerów „New York Timesa”, podobnie jak i wydana we wrześniu tegoż roku trzecia pt. Bezgrzeszna. W 2011 roku wydano czwartą powieść z serii pt. Bezwzględna, a w 2012 ukazała się piąta – Timeless. Jako źródła inspiracji twórczej Carriger wymienia P.G. Wodehouse’a, Jane Austen, Charlesa Dickensa oraz wiktoriańskie dzienniki z podróży.
W 2012 wyszła adaptacja Bezdusznej w formie mangi (Soulless: The Manga, Vol. 1). W lutym 2013 wydana została powieść zatytułowana Etiquette & Espionage z nowego cyklu „Finishing School” osadzonego w tym samym świecie co „Protektorat Parasola”. W Polsce wydano cztery pierwsze książki z cyklu „Protektorat Parasola” w tłumaczeniu Magdaleny Moltzan-Małkowskiej.

Twórczość wybrana:

Cykl Protektorat Parasola
  • Bezduszna
  • Bezzmienna
  • Bezgrzeszna
  • Bezwzględna
  • Timeless (niewydana w Polsce)
Cykl Finishing Schoo
  • Etiquette & Espionage
  • Curtsies & Conspiracies (w zapowiedziach na listopad 2013)

W naszych zbiorach:

Bezduszna Bezgrzeszna Bezwzględna Bezzmienna