PostHeaderIcon Lekkomyślność to wielka przyjemność

Stanisława Fleszarowa-Muskat

(1919 – 1989)
polska powieściopisarka, poetka, publicystka i dramaturg

Urodziła się w rodzinie nauczyciela Władysława Krzyckiego i Antoniny Anny Wandy z Isakiewiczów z pochodzenia Ormianki. Wychowywała się i początkowe wykształcenie odebrała w Kole, gdzie jej ojciec był kierownikiem szkoły, a później burmistrzem. Tu ukończyła Publiczną Szkołę Powszechną oraz Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa Oświata. Jako kilkunastoletnia dziewczyna publikowała swoje wiersze na łamach lokalnej „Gazety Kolskiej”. W 1936 rozpoczęła studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego, które ze względu na wybuch II wojny światowej musiała przerwać.
W czasie wojny została wywieziona na roboty do Niemiec, w czasie urlopu wyjechała do Lwowa i na roboty nie powróciła. We Lwowie poślubiła prawnika Jerzego Fleszara. Udało jej się uzyskać zwolnienie z dalszej pracy w Niemczech i zaczęła pracować w urzędzie we Lwowie. Na początku marca 1944 przeniosła się do Częstochowy, gdzie pracowała jako urzędniczka.
W połowie roku 1945 wyjechała do Gdyni, a następnie zamieszkała w Sopocie. W 1952 rozwiodła się z Jerzym Fleszarem i
w 1957 poślubiła Tadeusza Muskata.
Na Wybrzeżu zajęła się pracą zawodową w instytucjach kulturalnych oraz pracą pisarską. Dziennikarka „Dziennika Bałtyckiego”, następnie inspektor kulturalno-oświatowy „Czytelnika” (1945–1950), kierownik literacki Teatru Wybrzeże (1950–1953), Estrady (1953–1955). Za swój debiut uznawała wydany w 1948 poemat historyczny Sen o morskiej potędze.
Zmarła 1 października 1989 w Sopocie i została pochowana na Cmentarzu Komunalnym.
Była długoletnią działaczką PZPR i Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej.
Dorobek twórczy Stanisławy Fleszarowej-Muskat jest bardzo bogaty i różnorodny, zważywszy, że była autorką ponad 700 różnych utworów (w tym tylko niewielka część nie była publikowana).

• 1958 – Nagroda literacka miasta Gdańska,
  • 1968 – Dyplom honorowy literackiej nagrody marynistycznej im. Mariusza Zaruskiego,
  • 1969 – Nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia za osiągnięcia w dziedzinie twórczości literackiej,
  • 1974 – Nagroda Wojewódzka za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, przyznana przez Wojewodę Gdańskiego,
  • 1979 – Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni za rok 1979 w dziedzinie nauki, kultury i sztuki>,
  • 1985 – Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska za zasługi w dziedzinie kultury, sztuki i upowszechniania wiedzy o Gdańsku,
  • 1988 – Nagroda Prezydenta Miasta Sopotu „Brązowa Plakieta” w uznaniu zasług dla Sopotu w dziedzinie kultury.
Odznaczenia
  • 1964 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • 1969 – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
  • 1970 – Złota odznaka Zasłużony Pracownik Morza
  • 1971 – Odznaka Zasłużony Działacz Kultury
  • 1973 – Brązowy Medal "Za zasługi dla obronności kraju"
  • 1976 – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
  • 1978 – Brązowy Medal za zasługi dla Marynarki Wojennej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej
  • 1980 – Medal „Zasłużonemu dla polskiej marynistyki”

Najbardziej znane są powieści Stanisławy Fleszarowej-Muskat, jednak jej twórczość jest bardzo różnorodna, zawiera także sztuki teatralne, poezje czy publicystykę. Głównym tematem jej utworów byli ludzie i ich problemy.

• Prześliczna bajeczka o misiu z miasteczka
  • W służbie morza
  • Sen o morskiej potędze
  • ABC morskie
  • Na stoczni
  • Chopin i Zuska
  • Pozwólcie nam krzyczeć
  • Przerwa na życie
  • Lato nagich dziewcząt
  • Milionerzy
  • Kochankowie róży wiatrów
  • Zbieg (słuchowisko radiowe)
  • Czterech mężczyzn na brzegu lasu
  • Ostatni koncert
  • Zatoka śpiewających traw
  • Szukając gdzie indziej
  • Noc pod Alpami
  • Wycieczka-ucieczka
  • Powrót do miejsc nieobecnych
  • Jedna noc z tamtych lat
  • Wczesną jesienią w Złotych Piaskach
  • Papuga pana profesora
  • Wizyta
  • Wzór dla kapitana
  • Dwie ścieżki czasu
  • Tak trzymać t. 1-3
  • Kochankowie muszą się rozstać
  • Złoto nie złoto
  • Most nad rwącą rzeką
  • Czarny warkocz
  • Pasje i uspokojenia
  • Pod jednym dachem, pod jednym niebem
  • Stangret jaśnie pani
  • Portret dziewczyny na zielonym tle
  • Łza
  • Piękna pokora
  • Brzeg
  • Niepokonani, niepokorni
  • Wiatr od lądu
  • Nie wracają na obiad

Powieści: „Pozwólcie nam krzyczeć”, „Przerwa na życie” i „Wizyta” stanowią trylogię i są zarazem jednymi z najbardziej rozpoznawalnych powieści autorki.

Filmowe adaptacje utworów Stanisławy Fleszarowej-Muskat

95. rocznicę urodzin autorki upamiętniamy wystawką książek z naszych zbiorów i innych źródeł

Zapraszamy do Biblioteki na Piętrze

Książki z wystawy udostępniamy.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82awa_Fleszarowa-Muskat
źródło fot.: http://www.wydawnictwooskar.pl/?id=kat&cid=2