PostHeaderIcon Tydzień Skandynawski

IMAG2610 Dobiega końca Tydzień Skandynawski w bibliotece. W pierwszym dniu, 15 maja zachęcaliśmy do lektury książki Wolframa Eilenbergera pt. Co Finowie mają w głowie : o jednym takim, co poślubił Finkę.
Wystawka pn. W krainie łosi i łososi zapraszała czytelników do podróży z książką w stronę bieguna. Na wystawce znaleźć można książki dot. geografii, historii, kultury krajów skandynawskich. Nie zabrakło też mapy kryminalnej naznaczonej czarną serią powieści skandynawskich. Wystawkę wzbogaciły eksponaty dostarczone przez czytelników. Dzisiaj 22 maja, w ostatnim dniu Tygodnia, zapraszamy na regionalny poczęstunek – bułeczki cynamonowe. Bułeczkom towarzyszy przepis na ich wykonanie.

WP_000708 "Finlandia, właśnie tak – Finlandia! Jak chętnie opowiadałem o tym każdemu. […] Nawet fakt, że od siedmiu lat żaden ze studentów miasta Heidelberg nie ubiegał się o możliwość wyjazdu do tego kraju w ramach programu Erasmus, nie zmniejszył mojego entuzjazmu." /Co Finowie mają w głowie…/

WP_000709 "Szwecja jest niewątpliwie jednym z krajów, które wynalazły lato – i pasującą do niego filozofię. Urlop jest tutaj ważniejszy niż obroty. Władzę przejmują praktykanci. A jeśli ktoś musi już pracować, czyni to, gderając. Lepiej planować terminy porodów poza feriami letnimi – oczywiście, jeżeli da się to tak zorganizować."

IMAG2594"Jedną z prostych prawd o życiu w kręgu polarnym przy temperaturze trzydziestu stopni poniżej zera jest to, że ma się dużo czasu na czytanie. Zgodnie z pewną fińską regułą wysokość sterty książek jest odwrotnie proporcjonalna do liczby mieszkańców na kilometr kwadratowy."

IMAG2597"Islandia nie ma lasów. Gdzieniegdzie są jakieś pojedyncze drzewa, a na wschodzie nawet mały zagajnik. Ale abstrahując od tego, na Islandii nie można się nigdzie schować. Największa wyspa wulkaniczna świata jest bezdrzewna. Gdy Islandczycy budują sobie domek letniskowy, obsadzają go drzewami, nawet jeżeli w ten sposób zasłaniają sobie widoki. Bo widoki to rzecz normalna, a drzewa to luksus."

IMAG2602 "Duńczycy cieszą się na Północy opinią lekkoduchów. Szwedzi uchodzą za wiernych prawu, Norwedzy za strażników przyrody, a Finowie za mistrzów milczenia. Oddaleni od nich Islandczycy nie dają się tak łatwo skategoryzować. Mówią za to najstarszym językiem i postrzegają siebie jako prawdziwych potomków wikingów."

IMAG2718 "Sąsiad to życzliwy człowiek, z zawodu agent mieszkaniowy. Pamięta, Astrid Lindgren piekła niezwykle smaczne bułeczki cynamonowe. Gdy do jej drzwi pukały dzieci, dostawały w prezencie słodkie obwarzanki. Najpierw jednak musiały zaśpiewać piosenkę. Również on, sąsiad, mógł skosztować tych smakołyków. W zamian za poczęstunek prosiła go o koszenie trawnika. Idylla zupełnie jak w jej książkach."

Większość cytatów pochodzi z książki Kraina zimnolubów : Skandynawia dla początkujących / Tilmann Bunz.

Maj 2014
« Kwi   Cze »