PostHeaderIcon Korciło mnie zawsze, żeby spróbować poważnie

stefania_grodzienska

Stefania Nina Grodzieńska-Jurandot
                (1914 – 2010)
               polska pisarka,
        aktorka estradowa i teatralna,
                satyryczka

Dzieciństwo spędziła w Łodzi. Jej rodzice mieszkali za granicą, była wychowywana przez dziadków. Uczęszczała tam do szkoły baletowej. Do Warszawy przeniosła się w 1933. Pracowała w teatrzyku Cyganeria, tańczyła w Teatrze Kameralnym, w końcu Fryderyk Jarosy zaangażował ją do zespołu Cyrulika Warszawskiego. W okresie wojny wraz z mężem trafiła do getta warszawskiego, gdzie występowała w teatrze Femina. Pisała również wiersze pod pseudonimem Stefania Ney (było to nazwisko jej matki), wydane w 1949 przez Państwowy Instytut Wydawniczy w zbiorze „Dzieci getta”.
Po II wojnie światowej zaczęła pisywać felietony do „Szpilek”, pisywała także monologi i skecze. Jej teksty wykonywali m.in.: Hanka Bielicka, Adolf Dymsza, Loda Halama, Alina Janowska, Kalina Jędrusik, Bogumił Kobiela, Irena Kwiatkowska. Przez kilka lat Stefania Grodzieńska pracowała w Polskim Radiu, a przez kilkanaście lat w redakcji rozrywki Telewizji Polskiej.
Od 1937 była żoną Jerzego Jurandota – poety, dramaturga, satyryka i autora tekstów piosenek.
Zmarła po krótkiej chorobie 28 kwietnia 2010 w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Została pochowana 4 maja 2010 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Twórczość

• Dzionek satyryka
  • Jestem niepoważna
  • Brzydki ogród
  • Felietony i humoreski
  • Plagi i plażki
  • Rozmówki
  • Kłania się PRL
  • Kawałki żeńskie, męskie i nijakie
  • Wspomnienia chałturzystki
  • Urodził go Niebieski Ptak (wspomnienia o Fryderyku Jarosym)
  • Już nic nie muszę (autobiograficzna)
  • Nie ma z czego się śmiać (autobiograficzna)

Nagrody i wyróżnienia

• Diamentowy Mikrofon
  • Hiacynt
  • Mistrz Mowy Polskiej

Odznaczenia:

• Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w długoletniej działalności radiowej
  • Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

100. rocznicę urodzin artystki upamiętniamy wystawką książek z naszych zbiorów i innych źródeł

Książki z wystawy udostępniamy.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stefania_Grodzie%C5%84ska
źródło fot.: