PostHeaderIcon I wyszła na palcach z jego życia

Erich Segal    "Uśmiechnęła się skromnie i wyszła na palcach
z jego życia."
Doktorzy

Erich Wolf Segal
amerykański pisarz, scenarzysta, naukowiec
1937-2010

Segal był profesorem literatury greckiej i łacińskiej na uniwersytetach Harvarda, Yale i Princeton. Wykładał też jako profesor wizytujący w Dartmouth College i na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. Pod koniec życia wykładał w Wolfson College w Oxford. Zajmował się głównie dramatem antycznym, a w szczególności komedią. Był autorem wielu publikacji naukowych, w tym syntetycznej historii komedii od czasów antycznych po współczesność.
Był niezwykle popularnym wykładowcą – na jego wykłady przychodziło niekiedy 600 studentów. Odmówiono mu jednak tenury na Yale i choć oficjalnym powodem było nadmierne zaangażowanie w działalność pozauniwersytecką, jednak uważa się, że rzeczywistym powodem była zawiść środowiska uniwersyteckiego zazdrosnego o jego popularność jako pisarza.
W 1967, na podstawie powieści Lee Minoffa, Erich Segal napisał scenariusz do pełnometrażowego filmu animowanego opartego na muzyce The Beatles, Yellow Submarine.
W późnych latach sześćdziesiątych, Segal był współautorem różnych scenariuszy, napisał też samodzielnie scenariusz romantycznej opowieści o miłości studenta Harvardu i studentki z Radcliffe College (związanego z Harvardem żeńskiego college’u), nie udało mu się jednak go sprzedać. Agent namówił go na przerobienie scenariusza na powieść, która ukazała się pod tytułem Love Story i w rezultacie okazała się wielkim sukcesem (później została również sfilmowana). Książka była jedną z najlepiej sprzedających się w Stanach Zjednoczonych powieści lat siedemdziesiątych i została przetłumaczona na ponad 20 języków. W przeciwieństwie do publiczności, krytycy przyjęli ją źle. Doszło do tego, że gdy została nominowana do National Book Award jury zagroziło zbiorową dymisją, jeśli nominacja nie zostanie wycofana. Z kolei film przyciągnął rekordową widownię w 1971. W 1977 Segal napisał sequel powieści Love StoryOpowieść Olivera, która również została sfilmowana. Jego powieść Absolwenci z 1985 – saga oparta na roczniku 1958 Harvardu (tym samym, co rocznik Segala) – także okazała się bestsellerem oraz wygrała liczne nagrody literackie we Francji i we Włoszech. Powieść Doktorzy to kolejny bestseller New York Timesa. Akcja wielu powieści Segala (m.in. Love story, Absolwenci, Nagrody) rozgrywa się w środowisku uniwersyteckim, a w szczególności – przynajmniej częściowo – na Harvardzie. Przewija się tam też wątek „mezaliansu” – związku WASPa z przedstawicielem mniejszości narodowych i religijnych.

Źródło : wikipedia
Żródło fot.: erichsegal.com

Wystawką książek z naszych zbiorów pn.: …i wyszła na palcach z jego życia upamiętniamy 5. rocznicę śmierci pisarza i zachęcamy do lektury interesujących powieści Ericha Segala:

Erich Segal
Mężczyzna, kobieta i dziecko. – Warszawa, 2004
Love story czyli O miłości. – Warszawa, 1972
Doktorzy. – Poznań, 1993
Nagrody. – Warszawa, 1996
Ostatni akord. – Warszawa, 1999
Akty wiary. – Warszawa, 1998
Bez sentymentów. – Warszawa, 2002
Książki z wystawki udostępniamy.

Styczeń 2015
« Gru   Lut »