Spacer po bibliotece
Adres

Filia nr 2,
ul Wróblewskiego 67
tel. 42 688-31-30;
42 661-50-92
mapa

wait
wait

PostHeaderIcon “Ale wymyślone baśnie i historyjki są do niczego, prawdziwe zaś przychodzą same (…) – Hans Christian Andersen (1805 – 1875)

 

Andersen W niewielkim miasteczku Odense na północy Danii zapadła już noc i tylko w domu Andersenów tliła się jeszcze lampa. Jej nikłemu światłu towarzyszył jasny blask księżyca, który oświetlał dom i jego ubogich mieszkańców. Właśnie tej nocy, […] na świat przyszedł chłopiec. Rodzice nadali mu imiona Hans Christian. Nad jego kołyską pochyliły się trzy osoby: mama, tata i babcia, i złożyły mu życzenia na całe przyszłe życie. […]

W poszukiwaniu szczęścia /W. Piasecka. – Kraków, 2001
Bajki ze starego kufra / H.C.Andersen.- Warszawa, 2006 (il.)

Dalsza część wiadomości »

PostHeaderIcon Rewolucja 1905 roku w Łodzi

   1905 W latach 1905-1907 na ziemiach Królestwa Polskiego w buncie przeciwko rosyjskiemu zaborcy wystąpili ci, którym pod zaborami działo się najgorzej – robotnicy i chłopi. Strajkujący żądali m.in.:
- 8 godzinnego dnia pracy
- zakazu zatrudniania dzieci do lat 16
- zakładania i rozwijania szkolnictwa oraz bibliotek fabrycznych
- ubezpieczenia od wypadków
- bezpłatnej szkoły (minimum czteroklasowej) z językiem  polskim   jako językiem wykładowym
- bezpłatnego leczenia robotników i ich rodzin
- prawa do odwoływania “nieludzkich i niesumiennych” przełożonych
   Dla Łodzi najważniejszym wydarzeniem okresu Rewolucji 1905 r. było z pewnością Powstanie Łódzkie, trwające od 22 do 24 czerwca.  Na ulicę wyszło wtedy ponad 70 tysięcy ludzi spośród 350 tysięcy mieszkańców.  Łodzianie spontanicznie budowali barykady przygotowując się do walki z wojskiem i policją. Solidarnie walczyli razem robotnicy niemieccy, polscy i żydowscy. 
Jednym z pozytywnych efektów łódzkiej rewolucji było umożliwienie powstania pierwszej polskiej męskiej szkoły średniej – obecnego  II LO im. Gabriela Narutowicza w Łodzi, otwartego 17 października 1906 pod nazwą Prywatne Progimnazjum Męskie J.Radwańskiego. Szkoła jako pierwsza placówka oświatowa w Łodzi uzyskała zezwolenie na wprowadzenie polskiego języka wykładowego, i dlatego była powszechnie znana jako Progimnazjum Polskie Radwańskiego.

(Tekst opracowano na podstawie materiałów zamieszczonych pod adresem:  www.wikipedia.org/wiki/Powstanie_łódzkie; www.dzienniklodzki.pl/artykul/926675,rewolucja-1905-barykady-z-ktorych-lodz-moze-byc-dumna,id,t.html)

PostHeaderIcon Księga cytatów o książkach i bibliotekach

Tupcio Chrupcio. Nie mogę zasnąć

 

Tykał zegar, minuta mijała za minutą, a mama czytała, czytała, czytała…
Aż zaczęła ziewać.
Dlatego przerwała czytanie i zamknęła książkę.
Ale Tupcio ani myślał iść spać w samym środku bajki.
- I co?, i co? Co się potem stało? – pytał przejęty.- Czy zły kot zjadł biedna myszkę? Wstrętny kocur, prawda, mamusiu?

Tupcio Chrupcio : nie mogę zasnąć / Anna Casalis. – Warszawa, 2012

PostHeaderIcon Znam ze snu – na Walentynki Śpiąca królewna

 Najpiękniejsze bajki świata. - Wrocław, 2002

“Królewicz przedarł się przez kłujący  gąszcz i dotarł do pogrążonego we śnie pałacu. Chodził po komnatach, aż trafił do śpiącej królewny. Oczarowany urodą księżniczki, złożył pocałunek na jej czole. W tej samej chwili królewna przebudziła się. Otworzyła i słodko uśmiechnęła się do królewicza. A potem oboje biegali po pałacu i budzili wszystkich z długiego snu. Jeszcze tego samego dnia król wyprawił im wesele. Potem żyli długo, a dobra wróżka czuwała nad ich szczęściem” (Najpiękniejsze bajki świata. – Wrocław, 2002)
W 1959 roku powstał pełnometrażowy film animowany na podstawie baśni Charles’a Perraulta “Śpiąca królewna”. Film nakręciła wytwórnia Walt Disney Pictures. Przewodnia piosenką filmu był utwór Once upon a dream. I właśnie tę piosenkę chcemy zaproponować na Walentynki:

Dalsza część wiadomości »

Marzec 2015
P W Ś C P S N
« lut    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiwum