Spacer po bibliotece
Adres

Filia nr 2,
ul Wróblewskiego 67
tel. 42 688-31-30;
42 661-50-92
mapa

wait
wait

PostHeaderIcon Kolędowanie

22 stycznia zawitała do naszej biblioteki grupa kolędników. Były to Kolędnicy w bibliotecedzieci z Przedszkola Miejskiego nr 112, które zaprezentowały swoim rówieśnikom z PM nr 151 obyczaj kolędowania, który rozpoczynano po świętach Bożego Narodzenia, a kończono przed dniem Trzech Króli. Obyczaj ten jest nadal kultywowany w wielu regionach Polski. Kolędnicy chodzą całymi grupami, składając wierszem i śpiewając życzenia wszelkiej pomyślności. Wspólny taniec Takie też życzenia odebrali uczestnicy dzisiejszego spotkania, a w podziękowaniu za nie przedszkolaki z PM nr 151 zainicjowały wspólny taniec.
kolędnicy

  

 

 

 

 

 

(ilustrację przejęto ze strony http://www.diecezja.rzeszow.pl/)

PostHeaderIcon Siódmy syn

 Zemsta czarownicy – Stracharz szkolił wielu, lecz tylko nieliczni ukończyli naukę – rzekła mama – A z nich żaden mu nie dorównuje. Są niegodni, słabi, tchórzliwi, wędrują pokręconą ścieżką, przyjmując pieniądze i niewiele dając w zamian. Zostałeś tylko ty synu, ty jesteś ostatnią szansą, ostatnią nadzieją, ktoś musi to robić, ktoś musi stawić czoło ciemności. I tylko ty możesz tego dokonać.

 Zemsta czarownicy /Joseph Delaney. – Warszawa, 2007

Dalsza część wiadomości »

PostHeaderIcon Złote rączki, srebrne gwiazdki – odsłona druga i finał

15 grudnia odbyły się ostatnie zajęcia w ramach warsztatów plastycznych “Złote rączki, srebrne gwiazdki”, przygotowanych dla dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 112, a prowadzonych przez plastyka Grzegorza Strumyka. Dzieci malowały ulepione podczas poprzednich dwóch spotkań gliniane świeczniki. Gotowe prace zabrały do przedszkola. Prezentowany poniżej film stanowi fotograficzne podsumowanie przeprowadzonych warsztatów.

PostHeaderIcon Martwa natura w malarstwie, czyli o estetycznej i symbolicznej kompozycji świata nieożywionego

Martwa natura

“Martwa natura” to  plastyczne, głównie malarskie przedstawienie wszelkiego rodzaju przedmiotów, przeważnie użytkowych, a także artykułów spożywczych i kwiatów, skomponowanych w grupy, które dają możliwości efektownych zestawień kolorystycznych i gry świateł. Martwa natura jest jednym z najczęściej występujących motywów w sztukach plastycznych od antyku do czasów obecnych. Jako odrębny gatunek martwa natura rozwinęła się najpełniej w XVII wieku we Flandrii i Holandii, była też popularnym tematem we Francji i Hiszpanii w XVII w. W sztuce współczesnej temat ten nadal jest chętnie podejmowany, przy czym na plan pierwszy wysuwają się zagadnienia formalne. (źródło: Słownik terminologiczny sztuk pięknych. – Warszawa, 1996)
Aby zaprezentować czytelnikom najciekawsze pozycje z księgozbiorów naszych bibliotek, omawiające ten gatunek malarski, wspólnie z Filią nr 12 przygotowaliśmy wystawę w holu pokazującą martwą naturę. Zapisem wystawy jest krótki filmik – zapraszamy do jego obejrzenia

Styczeń 2015
P W Ś C P S N
« gru    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiwum