Spacer po bibliotece

Filia nr 2,
ul Wróblewskiego 67
tel. 42 688-31-30

PostHeaderIcon Polecamy – przeczytaj (wrzesień 2011)

Nasze propozycje książek starszych, ale także ciekawych

Obraz  Obraz 001Obraz 002

Kłopoty rodu Pożyczalskich/Mary Norton

Książka opowiada o życiu małych ludzików mieszkających pod podłogą pewnego wiejskiego domu. Dominika, Strączek i ich córka Arietta Zegarkiewiczowie wszystko czego potrzebują, pożyczają od człowieka. Przecież wszystko się przyda – z pudełka zapałek zrobią sobie łóżko, ze szpulki od nici – stół, a szpilka do kapelusza może służyć jako broń. Resztki z posiłków, które spożywają ludzie zaspokajają ich głód. Żyją spokojnie trzymając się swoich zasad niepokazywania się ludziom, do czasu kiedy jedno z nich zostaje zauważone przez człowieka i wtedy zaczynają się kłopoty.

Tu Alauda z planety trzeciej/Bohdan Petecki

Czternastoletni Łukasz wybiera się wraz z ojcem na wakacje do domku letniskowego, przełożonego taty pana Piotrowicza. Młodsza część rodziny Piotrowiczów, czyli Mira i Paweł nie wydają się specjalnie zachwyceni ich wizytą. I być może te wakacje byłyby niezbyt udane, gdyby nie wydarzenia, w których wszyscy zaczęli brać udział. Już na początku pobytu goście stali się świadkami dziwnych zjawisk, to jakieś błyski na stokach gór, dziwne kształty na niebie, kule wyłaniające sie nagle z wody. Gdy sprawa stała sie jasna – przyleciało UFO – wszyscy mieszkańcy Górka wyruszyli, aby im się przyjrzeć. A obcy mieli dla ludzi przesłanie – tylko czy ludzie je zrozumieli?

Zagubiona przyszłość/Krzysztof Boruń, Andrzej Trepka

Kiedy na Ziemi w końcu XX wieku zapanował kryzys, grupa ludzi, których ambicją było panowanie nad światem (po nieudanym zamachu, którego celem było przejecie władzy), została zmuszona do ucieczki. Ponieważ w ich władaniu znajdował sie wielki sztuczny stelita CM-2, zwany Celestią, postanowili wykorzystać go do odlotu z Układu Słonecznego w kierunku Alfa Centauri. Od wielu pokoleń (jest rok 2407) trwa beznadziejna podróż 5 tysięcy ludzi znajdujących się na pokładzie Celesti. W tej niewielkiej społeczności są rażące podziały (od kasty rządzących do kasty niewolników). Nic dziwnego, że w końcu wybucha konflikt, zakończony szczęśliwie dzięki interwencji ludzi ze statku kosmicznego wysłanego z Ziemi. Teraz mieszkańcy Celesti mogą powrócić na macierzystą planetę.

Odwiedź nas na Facebooku