Spacer po bibliotece

Filia nr 2,
ul Wróblewskiego 67
tel. 42 688-31-30

PostHeaderIcon Polecamy – przeczytaj (grudzień 2011)

Nasze propozycje książek starszych, ale także ciekawych

Nasza babcia MacoszkaZatoka Żarłocznego Szczupaka

Nasza babcia/Ilse Kleberger

Autorką powieści przygodowo-obyczajowej jest Ilse Kleberger, poetka i prozaik, jedna z najwybitniejszych pisarek niemieckich dla dzieci i młodzieży. Tytułową bohaterką książki “Nasza babcia” jest oczywiście babcia, która zajmuje się wychowaniem sześciorga wnuków w różnym wieku. Jest to babcia stosująca nietypowe metody wychowawcze, zachowująca się też nietypowo. Mimo staromodnego ubioru jeździ na wrotkach i łyżwach, towarzyszy jej  papuga. Babcia jest surowa, ale sprawiedliwa, ma duże poczucie humoru i wiele ciekawych pomysłów, dzięki którym życie jej wnuków jest pełne niespodzianek i przygód.

Dalsze losy bohaterów opisała autorka w książce pt. “Wakacje z babcią”.

Macoszka/Barbara Wiza

Powieść Barbary Wizy pt. “Macoszka” opowiada o przeżyciach osieroconych przez matkę dzieci. Po jej śmierci w życiu rodziny następują wielkie zmiany, tym większe, że ojciec  ponownie się żeni  i w domu pojawia się macocha z własnymi dziećmi. Autorka barwnie i dowcipnie opowiada o wielu codziennych  problemach, o trudnych relacjach w nowej rodzinie, które jednak na szczęście z czasem udaje się “ułożyć”. Powstaje “prawdziwa” rodzina.

Zatoka Żarłocznego Szczupaka/Eugeniusz Paukszta

Eugeniusz Paukszta na miejsce akcji swojej powieści pt. “Zatoka Żarłocznego Szczupaka” wybrał Mazury. Rzecz się dzieje kilka lat po drugiej wojnie światowej. Grupa studentów spędzających razem wakacje, wędruje  szlakiem mazurskich jezior i  przeżywa  wiele przygód. Największą atrakcją wakacji staje się wykrycie i śledzenie członków niemieckiej organizacji szpiegowskiej, która działała na Mazurach. Pozostałości wojny dają się odczuć w nieufności mieszkańców, ciągle poddawanych ukrytej germanizacji, co nie ułatwia bohaterom działania.

Odwiedź nas na Facebooku