Spacer po bibliotece

ul Wróblewskiego 67
tel. 42 688-31-30

PostHeaderIcon Szlakiem sławnych odkrywców

Pozostając w kręgu zagadnień związanych z podróżami i wielkimi odkryciami geograficznymi zaprezentowanymi na wystawie w holu, zaproponowano dzieciom zabawę przybliżającą sylwetki znanych odkrywców i ich wyprawy.

Obraz 027

Z dziennika pokładowego – kapitan Vasco da Gama

4 kwietnia 1497 r

Znajdujemy się niedaleko Afryki. Dzisiaj jest mój 15 dzień odkąd wyruszyłem z Lizbony. Wczoraj wieczorem zaatakowała mnie wielka, obrzydliwa ośmiornica, która chciała zjeść moją załogę na kolację. Ale po długiej walce wreszcie ją zabiłem i to my zjedliśmy ją na kolację. Dzisiaj zaatakowali nas strasznie źli piraci, ponieważ zgubili swoje ukochane misie i tym samym bali się położyć spać.

Pozostałe dzienniki podróży, które powstały w trakcie zabawy opisywały wymyślone przygody Krzysztofa Kolumba oraz Jamesa Cook’a

Obraz 035 Obraz 041

Dzieci, korzystając z przygotowanych źródeł, zaznaczały na mapie, trasy podróży wielkich odkrywców oraz prezentowały wiadomości na temat danego kontynentu dotyczące np. położenia geograficznego, klimatu, informacji o rdzennych mieszkańcach. Prace plastyczne, obok przygotowania dziennika podróży obejmowały też wykonanie makiety statków podróżników.

Obraz 026

Obraz 005

Obraz 021

Obraz 011