Spacer po bibliotece

tel. 42 688-31-30

PostHeaderIcon Zbiory biblioteki – płyty gramofonowe

Płyty

Cytując “Słownik Języka Polskiego”, płyta gramofonowa to: “cienki krążek zawierający zapis dźwięku odtwarzanego za pomocą gramofonu lub innego odtwarzacza». Inna jej nazwa to “czarna płyta”, “płyta analogowa” lub “płyta winylowa”. Płyta gramofonowa była podstawowym nośnikiem muzyki (i nie tylko) od końca wieku XIX do lat 80 wieku XX, zastąpiła ją płyta kompaktowa z cyfrowym zapisem dźwięku. W bibliotekach płyty były wykorzystywane w pracy z czytelnikiem, stanowiąc chociażby główną atrakcję poranków baśni. Organizowano także “słuchanie płyt”, włączając bajkę w trakcie dnia, tak aby każdy, odwiedzający bibliotekę czytelnik mógł wysłuchać choć fragment tekstu. BajkiNasza biblioteka posiada  pokaźny zbiór płyt gramofonowych.

Są wśród nich nagrania z bajkami, piosenkami i wierszami dla dzieci.

Wiersze

Swoje wiersze czytają m in. Władysław Broniewski, Jarosław  Iwaszkiewicz, Konstanty Ildefons Gałczyński. We fragmentach “Pana Jowialskiego” A. Fredry można posłuchać Aleksandra Zelwerowicza

Lektorami są także znani aktorzy: Daniel Olbrychski, Andrzej Łapicki i Ignacy Gogolewski.

Niemały zbiór stanowią płyty z nagraniami pieśni patriotycznych, harcerskich i piosenek ludowych, także tych dla dzieci. Mogą być one dobrym uzupełnieniem tematycznych lekcji bibliotecznych, jak i materiałem ilustracyjnym wykorzystanym na wystawach książek. Inną ważną częścią naszych zbiorów jest “Muzyka” – płytoteka dla przedszkoli, szkoły podstawowej i szkoły średniej, obejmująca 17 płyt. Zawarte na nich utwory mają “obudzić zainteresowanie muzyką oraz wywołać przeżycie estetyczne i emocjonalne” (źródło: koperta płyty Muzyka : płytoteka dla powszechnej szkoły średniej” )

Zbiór płyt

Do pełnego spisu płyt zapraszamy pod adres:http://katalog.mbplp.lodz.pl/filia2/LibraOpac.dll?bcd&sID=0&hID=100419&lTyp=4

Odwiedź nas na Facebooku