Spacer po bibliotece

tel. 42 688-31-30

PostHeaderIcon Świętujemy Dzień Matki

Moja mama1

Mama, przestań zmiatać śmiecie! Chcę powiedzieć ci w sekrecie strasznie ważną rzecz: były sobie dobre wróż… jedna miała krótkie nóż… druga miała dwie papuż… trzecia miała miecz. Mama, nie pisz, tylko słuchaj! Zaraz powiem ci do ucha strasznie ważną rzecz: była sobie wielka much… raz urwała się z łańcuch… zjadła tacie pół kożuch… i uciekła precz! Mama, już się nie złość na mnie! Słowo daję, ja nie kłamię, będę bardzo grzecz… Mama, ja cię bardzo kocham! Nie żartuję ani trochę! Przecież jak się kogoś kocha, to jest ważna rzecz!

Strasznie ważna rzecz / Danuta Wawiłow. – Warszawa, 1978

Korzenie Dnia Matki sięgają czasów starożytnych, kiedy obchodzono wiosenne święta ku czci Rei, matki Zeusa. W siedemnastowiecznej Anglii świętowano dzień zwany Niedziela u Matki. Tradycją było składanie mamie podarunków w zamian za błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX w. W Stanach Zjednoczonych Ann Marie Reeves Jarvis zorganizowała w 1858 r. święto pod nazwą “Mother’s Work Days”, a w 1872 r Julia Ward Howe wprowadziła w Bostonie “Mother’s Day”. Chciała uczcić w ten sposób wszystkie matki, których synowie ponieśli śmierć w wojnie niemiecko-francuskiej w 1871 r. W 1914 r. Kongres USA uznał Dzień Matki za święto narodowe. W większości krajów świata dzień ten obchodzony jest w drugą niedzielę maja. W krajach takich jak np. Bułgaria, Rumunia Dzień Matki świętowany jest 8 marca, łącznie z Dniem Kobiet, a Mongolia jest jedynym krajem, w którym święto to obchodzone jest dwukrotnie – 1 czerwca i 8 marca. W Polsce po raz pierwszy Dzień Matki obchodzony był w Krakowie w 1923 roku, od tego czasu jako jedyni składamy życzenia mamom 26 maja. (źródła: http://halloween.friko.net/dzien-matki.html; Dzień Matki / Cordula Pertler, Eva Reuys. – Kielce, 2003; ilustracja autorstwa Teresy Wilbik pochodzi z książki Joanny Kulmowej Moje próżnowanie z 1979 r.)

W naszej bibliotece znajduje się szereg książek i artykułów poświęconych Dniu Matki. Można w nich przeczytać min. jak łatwo i sprawnie zorganizować mamom ich święto. Prezentujemy niektóre z tych wydawnictw:

Dzień matki

Obraz 003

Obraz 002

Obraz 001

kadrowanie mama

I na zakończenie fragment opowiadania pt. Kiedy Bóg stworzył matkę pochodzący z książki: Dzień Matki / Cordula Pertler, Eva Reuys. – Kielce, 2003

Kiedy miłościwy Bóg stwarzał matkę, już szósty dzień pracował w nadgodzinach. Wtedy zjawił się Archanioł, przyglądał się przez chwilę i powiedział: “Miłościwy Panie, długo pracujesz nad tą postacią!” A Bóg odrzekł: “Czy widziałeś te wszystkie specjalne życzenia na zamówieniu? Ma być łatwa w pielęgnacji, ale nie z plastiku. Ma mieć 160 ruchomych części, a nerwy jak stalowa lina. Kolana, na których może równocześnie siedzieć kilkoro dzieci, a jednocześnie musi zmieścić się na dziecinnym foteliku. Powinna mieć plecy, na które można wszystko załadować. Ma żyć przeważnie w pozycji pochylonej, nie odczuwając bólu pleców. Jej pocieszenie powinno uleczyć wszystko, począwszy od bólów brzucha aż do cierpień duchowych. Ma mieć sześć par rąk…” Na to Archanioł potrząsnął głową i powiedział: “Sześć par rąk – to niemożliwe”. Miłościwy Bóg odpowiedział: “Sześć par rąk nie sprawi mi problemu. Ale trzy pary oczu, które musi mieć”

Odwiedź nas na Facebooku