Spacer po bibliotece

ul Wróblewskiego 67
tel. 42 688-31-30

PostHeaderIcon Euro 2012

Oto nasza bohaterka. Ma trochę dziwne upodobania: uwielbia być kopana, odbijana głową i latać z prędkością ponad 100 kilometrów na godzinę. W dodatku uszyto ją z łat, ale wcale się tego nie wstydzi. Pragnie być oglądana przez miliony ludzi jednocześnie i zazwyczaj jej się to udaje. Aha! I jeszcze jedno: ma przeszło 3000 lat. Sędziwy Mistrz Yoda (…) mógłby do niej mówić “babciu”. Proszę, Małego Kibica, oto… piłka!

Poradnik małego kibica piłki nożnej / Marcin Przewoźniak. – Poznań, 2012

Obraz 014

Obraz 015

Piłka nożna / Jim Kelman. – Warszawa, 2009

Wpisując się w gorączkę przygotowań do rozgrywek piłkarskich Euro 2012 chcemy zaprezentować książki ze zbiorów naszej biblioteki, które opisują zasady tej gry zespołowej. Posiadamy także liczne pozycje literatury beletrystycznej związane z piłką nożną, w tym oczywiście “Do przerwy 0:1” Adama Bahdaja. Książka ta została sfilmowana w 1969 r. Powstał serial telewizyjny w reżyserii Stanisława Jędryki. Akcja książki i filmu toczy się wokół rozgrywek piłkarskich o miano najlepszego zespołu wśród podwórkowych drużyn.

httpv://www.youtube.com/watch?v=cf2npuppyPo

A oto książki – ich pełne zestawienie znajduje się pod adresem:   http://katalog.mbplp.lodz.pl/filia2/LibraOpac.dll?zd&sID=0&zID=62

Wystawka O piłce

W piłkę nożną grali już Aztekowie w przedkolumbijskiej Ameryce, ale dopiero w 19-wiecznej Anglii zainaugurowano pierwsze rozgrywki w oparciu o ujednolicone zasady gry. Na ziemiach polskich piłka nożna pojawiła się w połowie lat 80-tych 19 wieku. Obecnie w Polsce działa ok. 5700 klubów piłkarskich. Istnieje także Liga Małych Mistrzów, rozgrywki piłkarskie dla dzieci w wieku 10-12 lat

Ciekawe fakty:

– piłka nożna jest najpopularniejszą grą sportową na świecie. – pierwsze piłki robiono ze zwierzęcych pęcherzy. – od 1900 r. gra ta jest dyscypliną olimpijską. – od 1996 r. piłka nożna kobiet jest również dyscypliną olimpijską

Piłka z uśmiechem

-Jak się udał mecz? – pyta ojciec swojego syna, członka młodzieżowej drużyny piłkarskiej. – Strzeliłem aż dwa gole – chwali się syn. – To świetnie! A co na to twój trener? – Powiedział, żebym następnym razem celował do bramki przeciwnika.

Księga humoru dla dzieci. – Białystok, 2011

Odwiedź nas na Facebooku