Spacer po bibliotece

Filia nr 2,
ul Wróblewskiego 67
tel. 42 688-31-30

PostHeaderIcon Nasza recenzja – Twój wybór (czerwiec 2012)

Książka […] Na moją głowę posypał się grad pytań: – Po co w ogóle istnieje życie? Po co jest wszystko? Czy życie ma sens? […] Aż mi się w głowie zakręciło, a całe moje zmęczenie prysło w jednej chwili. I chętnie bym Kacprowi odpowiedział naukowo. Tyle że nauki przyrodnicze zajmują się wyłącznie poszukiwaniem przyczyn. Badają skąd wzięło się życie. Jak powstają zwierzęta i rośliny. […]

Tato, a dlaczego? / Wojciech Mikołuszko. – Warszawa, 2010

Tato, a dlaczego?

i po co komu ta książka?

Pomysł na napisanie tej wyjątkowo interesującej książki, ciekawej nie tylko dla dzieci, pojawił się w trakcie pracy zawodowej autora, którym jest Wojciech Mikołuszko, dziennikarz naukowy, ojciec dwojga dzieci. To właśnie Iga i Kacper, poprzez zadawanie kłopotliwych pytań skłoniły tatę do działania. Autor poświęcił wiele godzin na wertowanie książek, poszukiwania w Internecie, a nawet konsultacje z pracownikami naukowymi by rzetelnie odpowiedzieć na pytania dzieci.  Zgłębianie wiedzy zaowocowało nie tylko wydaniem książki, autor zaczął prowadzić bloga “A dlaczego?” (http://adlaczego.blogspot.com/), o którym tak napisał": “opisywałem najróżniejsze sytuacje, a gdy w dzieciach budziła się ciekawość i padało pytanie dlaczego? ja dawałem odpowiedź – najprostszą, do jakiej udało mi się dotrzeć, a nie żadną wymyśloną naprędce”.

Książka jest wspaniałym wsparciem dla dorosłych w zaspokajaniu naturalnej dziecięcej ciekawości, bo prawie każdemu rodzicowi może sprawić kłopot odpowiedź na pytanie: co by się stało gdyby połamał się język?, czy nasiona oddychają? po co jest wszystko? dlaczego nie da się dojść do tęczy?

Czy krab myśli? Krab

Dlaczego balon przykleja się do sufitu?

Odwiedź nas na Facebooku