Spacer po bibliotece

Filia nr 2,
ul Wróblewskiego 67
tel. 42 688-31-30

PostHeaderIcon Naukę czas zacząć !

Obraz

(…) Dzisiaj dzieci idą wreszcie pierwszy dzień do szkoły. Emil ciągnie za sobą siostrę do dużej sali gimnastycznej.  Jest tu tyle obcych dzieci! Emilka od razu rozpoznaje pierwszoklasistów: wszyscy mają kolorowe torebki ze słodyczami i nowiutkie tornistry. Na przystrojonej scenie stoi nauczycielka i po kolei zaprasza do siebie nowych uczniów (…)

Jestem już duży / J. Frey, B. Gotzen-Beek.- Kielce, 2007

Początek roku szkolnego nadchodzi nieubłagalnie, już wkrótce zabrzmi szkolny dzwonek, zacznie się nauka i poranne wstawanie, spotkania z koleżankami i kolegami z klasy, dzielenie się wspomnieniami z wakacji. W szkole jak to w szkole, czasem jest miło, a czasem wprost przeciwnie. Niektórzy z przyjemnością do niej wracają. dla innych jest to przykry obowiązek, z którym muszą się zmagać.  Szkolne problemy dawnych i obecnych uczniów są do siebie podobne, być może dzięki temu uda nam się rozwiązać własne. Jeżeli nie wiemy jak sobie radzić ze szkolnymi problemami, możemy poszukać pomocy w książkach. Oto niektóre z nich:

W szkole

Matylda

Kłopoty z Tygrysem Felix, Net i Nika

Tylko Kaśka

Cichym marzeniem większości uczniów jest nauka w szkole takiej jak Hogward lub Akademia pana Kleksa, bo o ileż ciekawsze byłyby zajęcia z zielarstwa w zamian za lekcje biologii, lub warzenie eliksirów zamiast zwykłej chemii, dużą frajdę sprawiłaby też obrona przed czarną magią w ramach ćwiczeń fizycznych. Na pocieszenie dodajmy, że każdy kto chce, może towarzyszyć w nauce magii swoim ulubionym bohaterom czytając książki, m.in.:

Akademia pana Kleksa – Pamiętajcie, chłopcy – rzekł do nas na samym początku pan Kleks – że nie będę was uczył ani tabliczki mnożenia, ani gramatyki, ani kaligrafii, ani tych wszystkich nauk, które są zazwyczaj wykładane w szkołach. Ja wam po prostu pootwieram głowy i naleję do nich oleju.

Olivier Moon i tajemnica magocznego napojuŚwięte blizny

Szkoła na wesoło:

Nauczycielka: – Laura! Do tablicy! Laura wstaje i staje pod tablicą. – Dobrze. Teraz pokaż nam na mapie świata, gdzie znajduje się Ameryka Północna. Laura bierze dużą żółtą linijkę i dokładnie wskazuje kontynent amerykański. – Bardzo dobrze – chwali ją nauczycielka. – A teraz, kto w klasie mi powie, kto odkrył Amerykę? Lidia podnosi rękę: – Laura, proszę pani!

365 żartów dla dzieci od 7 roku życia\ Fabrice Large. – Warszawa, [2006]

Zestawienie bibliograficzne książek o szkole, dostępnych w naszej bibliotece znajduje sie pod adresem: http://katalog.mbplp.lodz.pl/filia2/LibraOpac.dll?zd&sID=0&zID=71

Odwiedź nas na Facebooku