Spacer po bibliotece

Filia nr 2,
ul Wróblewskiego 67
tel. 42 688-31-30

PostHeaderIcon Polecamy – Przeczytaj (wrzesień 2012)

Nasze propozycje książek starszych, ale także ciekawych

Mary Poppins Ząb Napoleona Płomyk

Mary Poppins / Pamela L. Travers

Mary Poppins – tytułowa bohaterka serii książek Pameli L. Travers, zjawia się pewnego wietrznego dnia w domu państwa Banks, w wielkim kapeluszu, z dywanikową torbą, parasolem z rączką w kształcie papuziej głowy i postanawia zostać nianią czworga mieszkających tam dzieci – Janeczki, Michasia oraz Bliźniąt. Mary Poppins nie jest zbyt miła, raczej oschła, bardzo stanowcza i okropnie próżna, a jednak okazuje sie najwspanialszą nianią jaką dzieci mogły sobie wymarzyć. Dzieje sie tak dlatego, że niezwykła niania potrafi zwykły szary świat jednym gestem zamienić w najdziwniejszą czarodziejską krainę, gdzie zwierzęta przemawiają ludzkim głosem, na niebie iskrzą się piernikowe gwiazdy, a podwieczorek zjada się lewitując pod sufitem. Rodzeństwo Banks przeżywa wraz ze swoja nianią moc cudownych przygód.

Ząb Napoleona / Aleksander Minkowski

Piętnastoletni Jarosław przyjeżdża w odwiedziny do nieznanej mu babki, zamieszkującej stary, pełen przedziwnych antyków dom. Pobyt chłopca w malowniczym małym miasteczku od początku obfituje w wiele tajemniczych wydarzeń, w których główną role odgrywa jasnowłosa Inga i duch czarnego psa. Wydarzenia te łączą się z aktualnym oddziaływaniem na mieszkańców dawnych opowieści, wiążących się z pobytem w tej okolicy Napoleona. Jarosław postara sie rozwikłać te tajemnice, a przy okazji odkryje, że od prawdziwego uczucia uciec nie sposób.

Płomyk, Dola, Serduszko / Eugenia Żmijewska

“Romanse prababki” -  (trylogia “Płomyk”, “Dola”, “Serduszko”) – pióra Eugenii Żmijewskiej to historia Doli Żalińskiej – młodej egzaltowanej panienki pochodzącej z ziemiańskiej sfery, zamieszkującej kresy dawnej Rzeczypospolitej, u schyłku XIX wieku. “Płomyk” – pierwsza część opowieści ma formę pamiętnika w którym Dola opisuje swoja naukę w Warszawie. “Dola” – jest kontynuacją losów panny Żalińskiej, która rozpoczyna samodzielne życie kobiety zarabiającej na swoje utrzymanie, przeżywa także pierwsze bolesne doświadczenia miłosne. “Serduszko” -  to ostatnia z opowieści o losach Doli, która wreszcie po wielu perypetiach odnajduje swoją życiowa drogę i szczęście.

Odwiedź nas na Facebooku