Ułóż smoka
Adres

Filia nr 36,
Biblioteka Miejska w Łodzi
ul Wróblewskiego 67
tel. 42 688-31-30
mapa

wait
wait

PostHeaderIcon Nasza recenzja – Twój wybór (listopad 2012)

Kim byli? Co zdarzyło się w ich życiu, że byli tak ważni dla dawnych i obecnych mieszkańców  Łodzi. Dlaczego postanowiono ich uczcić?

Patroni łódzkich ulic

Patroni łódzkich ulic / Jarosław Kita, Maria Nartonowicz-Kot.- Łódź, 2012

      Czytelnikom tropiącym przeszłość naszego miasta możemy zaproponować książkę Patroni łódzkich ulic, której autorami są pracownicy Uniwersytetu Łódzkiego – Maria Nartowicz-Kot i Jarosław Kita.  Książka jest prawdziwą gratką dla miłośników historii i bardzo ważną dla mieszkańców Łodzi, ponieważ nasze miasto dotąd nie posiadało podobnej publikacji. Treść książki podzielono na dwie części. W pierwszej z nich przedstawiono  rys historyczny nadawania ulicom nazwy – przed 1918 r., w latach 1918-1939 i po roku 1945. Druga część publikacji to Słownik obecnych patronów łódzkich ulic. Wśród przedstawionych patronów naszych ulic są nie tylko postaci rzeczywiste, ale także postaci baśniowe, legendarne i literackie.  I tu autorzy ze szczególną starannością potraktowali patronów, o których dość trudno jest znaleźć obszerniejsze informacje. Każdy biogram uzupełnia podobizna lub fotografia patrona, a na końcu wydawnictwa zamieszczono indeks osobowy oraz wykazy ulic, placów i parków, których nazwy zostały zmienione po roku 1989.

patroniPartoni łódzkich ulic na pomnikach

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Odwiedź nas na Facebooku
Archiwum