Spacer po bibliotece

PostHeaderIcon Zbiory biblioteki – programy komputerowe

Dziecko i komputer

Punkt Informacji Komputerowej

Programy komputerowe biblioteka zaczęła gromadzić wraz z powstaniem Punktu Informacji Komputerowej, który został otworzony w październiku 1995r. PIK oprócz dostępu do programów zapisanych na płytach CD-ROM, oferował też korzystanie z programów użytkowych typu edytor tekstu i arkusz kalkulacyjny, bibliograficznych baz Biblioteki Narodowej oraz Internetu. Można było wypożyczyć książki i czasopisma o tematyce komputerowej, a także przejrzeć katalogi biblioteczne. Ofertę PIK-u skierowano też do grup zorganizowanych, dla których przygotowano cykl lekcji pt. “Multimedia w bibliotece”. Założeniem tych zajęć było prezentowanie posiadanych programów, jak również popularyzowanie Punktu. Wśród pierwszych programów, które znalazły się w PIK-u niewiele było polskich, czy też tłumaczonych na język polski. Przeważały programy angielskie np. “Encarta” – multimedialna encyklopedia, “Art Gallery” – prezentacja zbiorów Galerii Narodowej w Londynie, “Cinemania” – encyklopedia filmu. Dzieciom oferowaliśmy interaktywne programy z serii “Living Books”: “Just Grandma and Me” oraz “Arthur’s Teacher Trouble”.

Arthur's Teacher Trouble

Just Grandma and Me

W kolejnych latach, dzięki systematycznym zakupom zbiór programów znacznie sie powiększył, osiągając w roku 2012 liczbę 335. Ze względu na ograniczenia licencji ze wszystkich programów można korzystać tylko na miejscu w PIK-u. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

Eduromy

EduRomy, czyli interaktywne podręczniki umieszczone na płytach CD przeznaczone są dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Zawierają treści dydaktyczne w formie zdjęć, filmów wideo, interaktywnych ćwiczeń, testów oraz programy narzędziowe – zeszyt, mapy, kalkulator, słowniczek i wiele innych, które pozwalają szybko dotrzeć do potrzebnych informacji.

Optimus Pascal

Seria programów edukacyjnych wydawana przez firmę Optimus Pascal obejmowała tematykę z różnych dziedzin wiedzy: chemii, medycyny, biologii, fizyki, techniki. Znalazły się tu też przewodniki po zabytkach kultury i muzeach Europy.
Seria była popularna w latach 90-tych XX w.

Aidem Media

W grach edukacyjnych wydawanych przez firmę Aidem Media spotykamy znane postacie z książeczek i dobranocek dla dzieci. Koziołek Matołek bawi się z dziećmi w “Wesołym przedszkolu”, a w “Szkole Koziołka Matołka” obserwujemy działanie wynalazków. Bolek, Lolek i Reksio uczą dzieci ortografii, a profesor Gąbka, Smok Wawelski i ich przyjaciele zadają wiele ciekawych pytań w grze “Wielki teleturniej Smoka Wawelskiego” Dla miłośników zwierząt

Dla miłośników zwierząt mamy gry, w których dzieci mogą wcielić się w postać weterynarza, dżokeja, tresera zwierząt. Mogą też pojechać do Afryki, aby ratować zagrożone gatunki. Gry te rozwijają wrażliwość i empatię, uczą miłości do zwierząt i przyrody.

Ślad łapy

Nauka angielskiego

Programy do nauki języka angielskiego
dla dzieci urzekają kolorową grafiką. Sprawiają, że nauka obcego języka staje się przyjemnością. Zawierają wiele ciekawych ćwiczeń, zadań, tekstów, rebusów i kolorowanek oraz słówek i zwrotów opisujących świat wokół dziecka.

Tworzymy

Kolejną grupą programów są gry, dzięki którym dzieci uczą się kreatywności, ćwiczą wyobraźnię, poznają piękno i wartość sztuki. Wykorzystując elementy zawarte w grach dzieci mają szansę tworzenia własnych ilustracji, gier i filmów. Mogą też rozwijać swoje zdolności artystyczne.

Własny wizerunek

W zbiorach biblioteki znajduje się grupa gier przeznaczona przede wszystkim dla dziewcząt (ale nie tylko) dzięki którym, każda z nich może zostać projektantem mody, wizażystką, krawcową, kosmetyczką i fryzjerką. Bohaterki gier można uczesać, umalować, elegancko ubrać i wysłać na bal lub pokaz mody. Umiejętności nabyte w trakcie gry dziewczyny mogą wykorzystać w tworzeniu własnego wizerunku.

Gry komputerowe

I na koniec prezentacji zbiorów PIK-u przedstawiamy gry, wśród których się gry przygodowe, zręcznościowe, wyścigowe i strategiczne. W trakcie rozgrywki użytkownicy muszą wykazać się refleksem i wyobraźnią aby móc przeżyć ekscytujące przygody.

Stop  Graj

Zapraszamy do PIK-u

Pełny spis programów komputerowych znajduje sie pod adresem:http://katalog.mbplp.lodz.pl/filia2/LibraOpac.dll?bcd&sID=0&hID=107610&lTyp=4

Odwiedź nas na Facebooku