Spacer po bibliotece

Filia nr 2,
ul Wróblewskiego 67
tel. 42 688-31-30

PostHeaderIcon Nasza recenzja – Twój wybór (luty 2014)

Dobro i zło

“Dzieci Filozofują” do nowa seria wydawnictwa “Zakamarki”, która cieszy się sporym zainteresowaniem i ma już grono swoich czytelników. Jako pierwsza z serii ukazała się w Polsce książka Uczucia, co to takiego?, następna nosi tytuł Życie, co to takiego? oraz kolejna Dobro i zło, co to takiego? (książka dostępna w naszej bibliotece). Autorzy tych książek zadają wydawałoby się proste pytania, okazuje się jednak, że niełatwo znaleźć na nie odpowiedzi zrozumiałe dla dzieci. Chyba, że, jak przekonują autorzy, to właśnie dzieciom należy oddać głos.

Czy możesz kraść jedzienie? Nie Tak

Pytania zadane przez Oskara Brenifiera,  autora książki Dobro i zło, co  to takiego? prowokują i uczą dzieci jak dochodzić do poszukiwania odpowiedzi na zadane pytanie, uczą myślenia i wyciągania wniosków co ma największą wartość w procesie poznawania. Książka dzieli się na sześć części wydzielonych zakładkami, są to: Prawo,  Uprzejmość,  Posłuszeństwo,  Słowa, Wolność,   Pomoc innym.  Każda ze stron zawiera ważne pytanie, a po udzieleniu na nie odpowiedzi przed czytelnikiem pojawia się kolejne, głębiej  drążące temat. Pytania te zbijają z tropu, podważają rację, czasem bawią, a nade wszystko zachęcają do samodzielnych rozważań i poszukiwań.  Obok mądrej treści książka ma jeszcze jeden atut – ciekawa szata  graficzna, choć wielbiciele wyjątkowo barwnej ilustracji mogą poczuć się zawiedzeni.

Czy powinienieś pomagac innym? Czy musisz być miły dla innych? Czy zawsze powinieneś słuchac rodziców?

Do czytania książek z tej serii zachęca Grzegorz Kasdepke, autor książek dla dzieci. Opinię pisarza zamieszczono na okładce książki. A oto jej fragment:

[…] Podobno współczesne dzieci są bardziej zafascynowane Jockerem niż Batmanem. Z radością wcielają się w bandytów z hiperrealistycznej gry GTA. Czy to znaczy, że nie rozumieją czym jest dobro, a czym zło? Są książki, w których szukamy odpowiedzi na dręczące nas pytania. Są też takie, dzięki którym znajdziemy odpowiedzi we własnych głowach[…]”

Odwiedź nas na Facebooku