Spacer po bibliotece

ul Wróblewskiego 67
tel. 42 688-31-30

PostHeaderIcon Rewolucja 1905 roku w Łodzi

1905 W latach 1905-1907 na ziemiach Królestwa Polskiego w buncie przeciwko rosyjskiemu zaborcy wystąpili ci, którym pod zaborami działo się najgorzej – robotnicy i chłopi. Strajkujący żądali m.in.:
– 8 godzinnego dnia pracy
– zakazu zatrudniania dzieci do lat 16
– zakładania i rozwijania szkolnictwa oraz bibliotek fabrycznych
– ubezpieczenia od wypadków
– bezpłatnej szkoły (minimum czteroklasowej) z językiem  polskim   jako językiem wykładowym
– bezpłatnego leczenia robotników i ich rodzin
– prawa do odwoływania “nieludzkich i niesumiennych” przełożonych
   Dla Łodzi najważniejszym wydarzeniem okresu Rewolucji 1905 r. było z pewnością Powstanie Łódzkie, trwające od 22 do 24 czerwca.  Na ulicę wyszło wtedy ponad 70 tysięcy ludzi spośród 350 tysięcy mieszkańców.  Łodzianie spontanicznie budowali barykady przygotowując się do walki z wojskiem i policją. Solidarnie walczyli razem robotnicy niemieccy, polscy i żydowscy.
Jednym z pozytywnych efektów łódzkiej rewolucji było umożliwienie powstania pierwszej polskiej męskiej szkoły średniej – obecnego  II LO im. Gabriela Narutowicza w Łodzi, otwartego 17 października 1906 pod nazwą Prywatne Progimnazjum Męskie J.Radwańskiego. Szkoła jako pierwsza placówka oświatowa w Łodzi uzyskała zezwolenie na wprowadzenie polskiego języka wykładowego, i dlatego była powszechnie znana jako Progimnazjum Polskie Radwańskiego.

(Tekst opracowano na podstawie materiałów zamieszczonych pod adresem:  www.wikipedia.org/wiki/Powstanie_łódzkie; www.dzienniklodzki.pl/artykul/926675,rewolucja-1905-barykady-z-ktorych-lodz-moze-byc-dumna,id,t.html)

Odwiedź nas na Facebooku