Spacer po bibliotece

Filia nr 2,
ul Wróblewskiego 67
tel. 42 688-31-30

PostHeaderIcon „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.

Wystawa

Czytanie

O mądrości słów Mikołaja Reja przekonali się wychowankowie Przedszkola „Pomarańczowego”. W naszej bibliotece pracownicy wraz z dziećmi, łamiąc sobie język na zawiłościach polszczyzny celebrowali Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego. Opowiadanie Za pomocą zabawy i literatury ojczysta mowa przedszkolaka została oswojona. Przeczytano  wybrane wierszyki z książki pt. „Gimnastyka dla języka” Małgorzaty Strzałkowskiej dzięki czemu dzieci poznały literaturę, która poprzez zabawę uczy nas poprawnej polszczyzny, a przy tym wzbogaca słownik przedszkolaka. Po dyskusji na temat trudnych,Gimnastyka języka szeleszczących słówek przeszliśmy do ćwiczenia wymowy trudnych zbitek literowych. Przy dźwiękach walca „Nad pięknym modrym Dunajem” Straussa Nad pięknym modrym Dunajem stworzyliśmy złotoustą orkiestrę. Wykorzystana została metoda aktywnego słuchania Bati Strauss. W ten sposób w naszych najmłodszych czytelnikach wyrabiana jest wrażliwość muzyczną oraz refleks (wymawianie odpowiednich zgłosek na znak dyrygenta). Gimnastyce języka i ćwiczeniu artykulacji towarzyszył akompaniament tupania, szurania oraz klaskania. Dzieci same dołączyły choreografię. Po zajęciach trudne zgłoski takie jak r, ż, sz i cz już nam nie straszne!

Odwiedź nas na Facebooku