Spacer po bibliotece

Filia nr 2,
ul Wróblewskiego 67
tel. 42 688-31-30

PostHeaderIcon Od glinianych tabliczek do e-booka

Od glinianych tabliczek do e-booka

Książka…trwały zapis myśli ludzkiej, zbiór zapisanych kartek, nośnik wiedzy. Jest łącznością między pokoleniami, przechowuje dorobek myślowy. Korzystamy z mądrości literatury już od najmłodszych lat. Początkowo niczym „Lokomotywa” Tuwima ruszamy powoli z przystankami. Droga najeżona jest przeszkodami – trudnymi słowami. Lecz z wiekiem pędzimy po brukowanych ścieżkach literatury. Bez względu na to czy służy nam ona rozrywce, nauce czy celom terapeutycznym niesie zawsze korzyść. Pomaga przełamywać lęki, przenosi w świat wyobraźni, staje się naszym niemym przyjacielem. Książki uniwersalne i ponadczasowe w swych przesłaniach niosą mądrości nie stawiając barier wiekowych. Dzieci uczą zasad moralnych i etycznych, dla dorosłych są drogowskazem w życiu – często naprowadzają na właściwy kurs gdy zagubili się w pędzie życia. Specjalnie dla PM nr 112 stworzyliśmy cykl spotkań, gdzie od glinianej tabliczki poprzez papirus, pergamin, papier aż do współczesnej książki i jej formy cyfrowej prześledziliśmy historię piśmiennictwa. Czy to epoka kamienia łupanego, czy starożytny Egipt ludzie zawsze czuli potrzebę komunikowania się oraz zostawiania po sobie dorobku kulturowego. W Średniowieczu służyła symbolice sakralnej, w kolejnych epokach krzewieniu wiedzy i aż do czasów Gutenberga była niezwykle drogim nabytkiem.Ksiązka tradycyjna wciąż wzbudza zainteresowanie Na zajęciach dzieci mogły wziąć do ręki i obejrzeć z bliska rylec, gęsie pióro, czerpany papier. Na koniec maluchy same wybierały z naszego księgozbioru woluminy, które podobały im się ze względu na oprawę graficzną lub ciekawe wydanie. Mamy nadzieję, że obudziliśmy w przedszkolakach apetyt na kontakt z książką, a w przyszłości być może miłość do literatury.

czytnik-ebooków

Łodź, dn. 13 maja 2016