Spacer po bibliotece

Filia nr 2,
ul Wróblewskiego 67
tel. 42 688-31-30

PostHeaderIcon Savoir- vivre, bon-ton, dobrze wychowany, czyli kulturalny człowiek XXI wieku

dama               “Dobre wychowanie wierszem”

Uprzejmości, konwenanse.
Masz nauczyć się dziś szansę:
o czym warto jest pamiętać,
tak na co dzień i od święta.

Savoir-vivre i kurtuazja.
Doskonała to okazja,
by przez proste rymowanki
wkrótce z dumą stanąć w szranki
z najprzedniejszym dyplomatą
(ale także z własnym tatą!)
i zadziwiać wszystkich wkoło
swym non tonem na wesoło.

Z etykietą dobry humor
                                           wkrótce staną się twą dumą!
                                           A sąsiadkę z ciocią Helą
                                           twe maniery rozanielą!

Dobre wychowanie wierszem / B. Pierga.- Bielsko-Biała, 2008

Burza mózgów o savoir-vivreSavoir-vivre, bon ton, etykieta…te trudne słowa kryją za sobą tak naprawdę wspólny cel- dobre wychowanie. Jednak czymże ono właściwie jest? Skąd wzięły się jej niezrozumiałe dla trzecioklasistów nazwy? I co wspólnego ma etykieta z Ludwikiem XIV i jego ogrodami? Dzisiejsze zajęcia ze SP nr 164 poświęciliśmy właśnie na rozważanie tych   wszystkich pytań. Dyskutowaliśmy o tym jakie widzimy na co dzień Prezentacja grupprzejawy braku kultury osobistej, co nas irytuje wPraca w grupach zachowaniu  rówieśników i dorosłych. W kolejnym etapie podzieliliśmy się na 4 grupy, które wspólnymi siłami miały zaprezentować, co oznaczają wylosowane przez nie zasady dobrego wychowania. Okazało się, że jest to temat- rzeka i gdyby nie obowiązki szkolne moglibyśmy poświęcić cały dzień na dyskusji o zasadach savoir-vivre i jak  wprowadzić je w życie. Trzecioklasistów spotkała  wesoła Słuchamy wypowiedzi przedszkolaków o bon-tonieniespodzianka- puściliśmy im nagranie wypowiedzi przedszkolaków z ich interpretacją dobrego wychowania. Dzieci jednogłośnie uznały, że refleksje ich młodszych koleżanek i kolegów przypominają im…kabaret. Dla utrwalenia wiadomości, na pożegnanie każdy uczeń otrzymał krzyżówkę z pytaniami z treści zajęć. Trzymamy kciuki, że zdobyta dziś wiedza będzie miała przełożenie na zachowanie naszych młodych czytelników.

obycie

4 października 2016