Spacer po bibliotece

Filia nr 2,
ul Wróblewskiego 67
tel. 42 688-31-30

PostHeaderIcon Nie do rymu, nie do taktu…z metronomem brak kontaktu

Rytm w muzyce organizuje czasowo przebieg utworu. Jest jednym z elementów dzieła muzycznego. Towarzyszy nam on już od narodzin. Rytm naszego serca, dnia i nocy , pór roku. To wszystko w jakiś sposób porządkuje nasze życie, naturalnie je odmierzając. W życiu codziennym pomagamy sobie zegarem, kalendarzem. Muzykowi zaś za narzędzie do stałego odmierzania czasu w utworze służy metronom.  Odmierza wskazówką podobną do tej w zegarze odcinki czasu, dzieląc utwór na równe cząstki.  O rytmie, instrumentach i muzykach rozmawialiśmy dziś z grupą Tygrysków z przedszkola miejskiego nr 151 w Łodzi.

Była prezentacja, w której w specjalnej aplikacji dzieci mogły uruchamiać instrumenty poszczególnych muzyków, tworząc mini zespół. Dzięki temu nauczyliśmy się, że przy zachowaniu zasad kompozycji nawet różne dźwięki grane razem brzmią ładnie. Dużą pomocą dla muzyka jest tu metrum, które organizuje dźwięki w grupy. Po zabawie w „uruchamianie” muzyków, nadszedł czas na quiz z wiedzy o instrumentach. Dzieci bezbłędnie rozpoznawały wygląd i dźwięk poszczególnych instrumentów. Potrafiły je też różnicować ze względu na wielkość, budowę, sposób wydobywania dźwięku. Na zakończenie, w nagrodę za aktywny udział w zajęciach  wyświetlony został animowany fragment przygód Toma& Jerrego w roli dyrygentów.
Łódź, dn. 16.05.2017

Odwiedź nas na Facebooku