Ułóż smoka

ul Wróblewskiego 67
tel. 42 688-31-30

PostHeaderIcon Wyprawa do Książkolandii

W środę gościliśmy po raz pierwszy najmłodszą grupę przedszkola "Sezamkowo". Uznaliśmy, że nie  wypada zaczynać naszej wspólnej przygody bez przedstawienia się naszym gościom i wytłumaczenia czym właściwie zajmuje się bibliotekarz.

Dzieci zwiedziły bibliotekę, dowiadując się o rozmieszczeniu poszczególnych grup książek i porządku tu panującym. Cofnęliśmy się na chwilę w czasie, by pokazać przedszkolakom kącik biblioteczny z czasów naszych rodziców i dziadków, gdzie rolę komputera pełnił katalog kartkowy oraz papierowe karty czytelnicze.  Bibliotekarz-pingwin z lat PRL-u wyjątkowo przypadł maluchom do gustu. Następnie dzieci otrzymały zadanie- należało zrobić porządek w książeczkach, które rozrzucił jakiś niesforny czytelnik i zgadnąć ich tytuły na podstawie wierszowanych zagadek. Nadszedł podniosły moment- przypieczętowaliśmy  bajkowymi pieczątkami prośbę książki o jej właściwe traktowanie:

"Nie pisz i nie rysuj nic na moich kartkach,
Bo jeśli mnie zniszczysz nic będę nie warta.
Nie zaginaj rogów i dbaj o okładkę,
gdy przerwiesz czytanie włóż we mnie zakładkę!"

Każde z dzieci po uroczystej przysiędze właściwego obchodzenia się z książkami otrzymało zakładki do nich  i przeszliśmy do czytelni. Czekały tam na nas prawdziwe rarytasy- książki zabawki z szaf, które na co dzień trzymamy pod kluczem. Rozkładane, grające, przestrzenne i interaktywne- każdy tu znalazł coś dla siebie. Nasze skarby tak spodobały się gościom z Sezamkowa, że  nie chciały się z nimi rozstać, gdy nadszedł czas pożegnania.  Na szczęście jeszcze wiele spotkań przed nami i na pewno będzie dużo okazji do ponownego przeszukania  zasobów naszych szaf i regałów.

Łódź, dn. 28.09.2017

Odwiedź nas na Facebooku