Ułóż smoka

Filia nr 2,
ul Wróblewskiego 67
tel. 42 688-31-30

PostHeaderIcon Zdobić, interpretować, dokumentować, czyli ilustracje książkowe i ich twórcy

Któż z nas w dzieciństwie nie przeglądał bajek i baśni, uważnie obserwując każdą ilustrację? Do dziś rodzice często szukają książki, w których ilustracje w sposób sugestywny ukazują treść, tak by dziecko mogło czytać wraz z rodzicem mimo nieznajomości liter. Zdobią, rozwijają wyobraźnię i kształtują nasz zmysł estetyki. Lecz kim są ludzie, którzy tworzą książki za pomocą obrazów  przypominając, że młody czytelnik także jest odbiorcą sztuki?

Jest ich mnóstwo, a tym najwybitniejszym poświęcona została wystawa, na której podziwiać można było prace m.in. : Marcina Szancera, Janusza Grabowskiego, Bohdana Butenki, Jana Zielińskiego i wielu innych. Swoimi rysunkami i grafikami okraszali zarówno nowości jak i klasykę dziecięcej literatury, nadając im niezwykły wyraz .  Do dziś zachwycają i sławią polską szkołę ilustracji.

Nie sposób było przejść obojętnie obok ekspozycji Zespołu Bibliotek im. Jana Augustyniaka- ilustracje przyciągają i cieszą oko. Jesteśmy zadowoleni, że z takim samym zainteresowaniem odwiedzały ją dzieci, ich rodzice i dziadkowie.

Wystawie towarzyszył plakat, który wykonał Grzegorz Strumyk.

Łódź, w październiku 2017 r.

Odwiedź nas na Facebooku