Ułóż smoka

Filia nr 2,
ul Wróblewskiego 67
tel. 42 688-31-30

PostHeaderIcon Co to znaczy być patriotą?

Z okazji niedawnej rocznicy odzyskania niepodległości zapytaliśmy grupę 4-5 latków z Przedszkola Miejskiego Nr 151 o to czym jest patriotyzm. Jak definiujemy go w wieku 4 lat, a jak mówią o nim nasi rodzice i dziadkowie. Dom i osiedle są dla przedszkolaków małą ojczyzną, lecz mimo młodego wieku nasi goście doskonale rozumieją, że ojczyzna to cały nasz kraj. Ze względu na wspólny język, wyznanie, historię i wiele innych cech, które nas łączą jesteśmy dużą rodziną, a Polska domem.  Maluchy ochoczo zabrały się do śpiewania hymnu, niektóre nuciły go aż do końca zajęć, co pokazuje, że 4-latkom nie są obce symbole narodowe. Porozmawialiśmy o tym kim był marszałek Józef Piłsudski i dlaczego akurat 11 listopada obchodzimy rocznicę odzyskania niepodległości. Duże zainteresowanie dzieci budziły wąsy marszałka oraz Kasztanka.

Czy jesteście ciekawi czym jest dla maluchów patriotyzm? Często pojawiały się słowa o  braku egoizmu, zachowywaniu się tak żeby nie było innym za nas wstyd i pomocy słabszym. Podsumowując patriotyzm jest według dzieci dbałością nie tylko o siebie, ale i innych.  Jest bohaterstwem- byciem odpowiedzialnym za nasz kraj i wspieraniem naszych rodaków. Ta piękna definicja może być wzorem także dla nas- dorosłych, ponieważ niesie w sobie esencję wartości przyświecających idei patriotyzmu.  Na zakończenie nasi goście obejrzeli materiał filmowy pt. „Polak Mały” zrealizowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Łódź, dn. 15.11.2017

Odwiedź nas na Facebooku