Dzisiaj, tj. 17 IV 2013 r. odwiedziła nas z promocją literatury dla młodzieży nowa przedstawicielka  Wydawnictwa  Akapit  Press,  przesympatyczna  p. Joanna Lewandowska. Słuchaczami byli uczniowie klasy V jednej ze szkół podstawowych (celowo nie piszę której, co się później wyjaśni).

Nowa prelegentka Akapitu p. Joanna LewandowskaMłodzież słucha wykładu o pracy w Wydawnictwie

Na początku spotkania dzieci dowiedziały się, czym zajmuje się Wydawnictwo i jakich zatrudnia fachowców. Następnie prelegentka dla zachęty streściła kilka przyniesionych przez siebie książek, aby zaproponować dzieciom zabawę.     Rozdała im fragmenty tekstu i poprosiła o dopisanie wstępu i dalszej historii.

Praca w grupach nad nową książką Niektórzy szukają natchnienia chodząc po bibliotece

Praca odbywała się w 5 osobowych grupach. I tu nasze (nauczycielek, prowadzącej spotkanie i moje) zaskoczenie – dzieci zachowały się jak profesjonaliści. Dopisana przez nie treść okazała się być nie tylko ciekawa (m. in. fantastyczne “wampirowe” fantazje) i z dialogami, ale jeszcze bez zarzutu pod względem stylistycznym. No po prostu byłyśmy w szoku. I wszystko byłoby dobrze, tylko trzeba było to jeszcze przeczytać. Z ledwością znalazły się w grupach osoby, które dały radę poskładać litery w wyrazy. Gdybym nie wiedziała, że zaprosiłam piątą klasę, to obstawiałabym przedszkole z poziomu “Poczytaj mi mamo”.

Udajemy, że czytamy i czytamy

Na koniec zgodzili się pozować z książką, a to już dużo.                     Można powiedzieć, że czytają od lewej do prawej. Szkoda, że tylko na zdjęciu.