Kontynuując tradycję zapoczątkowaną przez moją poprzedniczkę, staram się co roku w maju organizować spotkanie dla młodzieży obrzydzające jej szkodliwe fascynacje źle pojętą dorosłością. Dodatkowym bodźcem do działania jest fakt, że biblioteka mieści się w najbiedniejszej chyba części miasta, gdzie patologia stała się już normą. Centrum życia towarzyskiego stanowi punkt skupu surowców wtórnych, z którego wszystkie drogi prowadzą do sklepu monopolowego.

Prelegenci MONARU omawiają przyczyny i skutki różnego typu uzależnień                 W  tym  roku  na  warsztaty zorganizowane  przez    MONAR   przyszła  klasa  z  26  Gimnazjum.      Z pomocą fachowców określano cienką granicę między eksperymentowaniem   a   uzależnieniem.   Oprócz   zagrożeń   spowodowanych zażywaniem  środków  psychoaktywnych poruszano też problem uzależnienia od komputera i  gier  hazardowych.

Z doświadczenia mogę podpowiedzieć, że lekcje tego typu mają większy sens, gdy nauczyciel po doprowadzeniu dzieci inteligentnie się ulotni. Uczestnicy wówczas, czując się anonimowo, są bardziej otwarci i więcej korzystają, chociażby zadając odważniejsze pytania.

Na zakończenie wiele osób pobrało wizytówki z telefonami Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień Monar w Łodzi, z których może ktoś z czytających to też będzie chciał skorzystać: tel. 42-646-40-12 i tel. 884-882-558   Łódź, ul. Tuszyńska 106