Nie od dzisiaj wiadomo, że tak jak są pseudokibice, są też pseudo czytelnicy. Jednak w przypadku bibliotek jest to nazwa dość pojemna, bo obejmuje oprócz wypierających się wszystkiego niechlujnych niszczycieli książek także osoby, które z rozmaitych przyczyn nie oddają ich do biblioteki (obraziłyby się, gdyby nazwać je złodziejami) oraz pospolitych przestępców, kradnących poszukiwane tytuły dla zysku.

Te książki miałyśmy w naszej bibliotece, dopóki nie wpadły w ręce – no właśnie – czytelników czytających inaczej, czy złodziei ?  Dla mnie to to samo.

th

Niby normalna czytelniczka. Do czasu. Wyprowadziła się na Retkinię a stamtąd, jak wiadomo, nie ma połączenia z resztą świata. 2011.
   (Oprócz wymienionych ma jeszcze trzy inne, ale stratę tamtych już przebolałam)

th

24 letni narkoman, sądząc po bełkocie przez telefon. Przyszedł raz. 2011.
th
                 Już jak go zapisywałam to czułam, że to pożegnanie z książką. Nic więcej go nie interesowało.
Mam nadzieję, że mu się rozleciała zanim doniósł. Była przeznaczona do ubytkowania, ale uprosił. 2011.

Nastolatka o wyraźnych inklinacjach. Stokrotkę i Pamiętnik narkomanki jeszcze oddała, ale tym razem pokusa okazała się silniejsza. 2007.

th th
th Młodociana nie dość, że w 2007 wypożyczyła na wieczne nieoddanie “Stokrotkę” i wiersze H. Poświatowskiej, to jeszcze skorzystała z WC, skąd drapnęła nam nowe zapasowe rajtuzy, krem do twarzy, lakier do włosów i trochę środków czystościowych. Była zima, towarzyszyła jej koleżanka, obie grubo ubrane, wyszły jeszcze grubsze. No, ale to zauważyłyśmy dopiero później.
Psychicznie pokręcony, na czytanie przeznaczył dwa m-ce w 2009 roku. Szkoda, że padło na nas.

th

Dentysta. Już drugi rok studiuje klasyka.             Dobrze,  że nie jestem jego pacjentką, czego i Wam życzę !

W 2009 małolata wymiotła nam Paulo Coelho. (środkową podstawiłyśmy)

th th th
                 Te pozycje ukradł w 2012 r. rasowy złodziej. Znają go też w innych bibliotekach. Zapisał się na szemrany dowód, co wykryła policja. Niestety, nasze
książki zdążył już upłynnić.

Dziewczątko przyszło raz
i wiedziało co wziąć. 2010.

Pasjonat fantastyki. Szkoda, że nie za swoje pieniądze. 2011
      th      th      th
    th     th     th

th

Nowa. Wzięła mnie na litość dla chorego dziecka, co wyszło ledwo żywe ze szpitala. Dałam. Jeszcze, głupia, współczułam. 2008.
th th th Przechwyciłam w ostatniej chwili. Już strony tytuł. wydarła, kody odkleiła, stemple zamazała. Czytelniczka. 2010.

To na tyle, szkoda czasu. Koontza, Kinga, Cooka itp. nie wspomnę. Nie wierzę, żeby któraś wróciła.