Biblioteka nasza włączyła się w akcję promowania Starego Polesia wśród mieszkańców Łodzi i zaprosiła w tym celu na warsztaty literacko –  plastyczne młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 26.

“Dziady Staropoleskie” to inicjatywa osiedlowych aktywistów, którzy  chcieliby  zmienić  pejoratywne znaczenie tego określenia a przy okazji wizerunek całej dzielnicy. Wydarzenia towarzyszące całemu przedsięwzięciu (różnego rodzaju warsztaty, wycieczki, wernisaż itp.) będą trwały do 7 listopada, po czym 8 listopada nastąpi finał –    wieczorna parada maskowa dla dzieci i dorosłych, która przemaszeruje z pasażu Rubinsteina na stare boisko ŁKS-u przy ul. Ogrodowej 30.

Zwieńczeniem pochodu będzie wielkie ognisko z symbolicznym paleniem strachów, “wyprodukowanych” między innymi w naszej bibliotece.

Krótko na temat dziadów  Robimy maski z masy solnej Hu hu hu hu znikaj duchu

Hokus pokus,               Czary mary                     Gdy do ognia   znikaj duchu!                psik poczwary!                 was wrzucimy,         Ja ci zrobię                   Won z mych myśli,          spokój w sercach    hu, hu, hu, hu!             diable stary!                    przywrócimy!

To zaklęcie z pomocą dzieci ułożyła poskramiaczka złych duchów

Małgorzata Skwarek – Gałęska