W tym roku obchodzimy 70 rocznicę urodzin jednej z najpopularniejszych żyjących autorek i ilustratorek książek dla dzieci i młodzieży.

Małgorzata Musierowicz urodziła się 9 stycznia 1945 roku w Poznaniu.       W 1968 r. ukończyła studia na Wydziale  Malarstwa i Grafiki w Poznańskiej PWSSP. Pracowała m. in. jako ilustratorka książek, plakacistka, konserwatorka zabytków.  Jako autorka debiutowała w 1975 r. powieścią “Małomówny i rodzina”. Dwa lata później ukazała się “Szósta klepka” – pierwsza książka z młodzieżowego cyklu, nazwanego później “Jeżycjadą”, który zapewnił pisarce popularność i rzesze czytelników  różnym  wieku. Do dziś ukazało się 20 pozycji tej rodzinnej sagi, ostatni tom – “ Wnuczka do orzechów”  – jesienią   zeszłego roku.

Uwięziona Jeżycjada

Wbrew pozorom biblioteka nie mieści się w zakładzie karnym, tylko w bloku   mieszkalnym przy w miarę spokojnej ulicy Legionów

Małgorzata Musierowicz pisze również książki dla dzieci. Wydała m. in. baśniowy cykl o smokach “Bambolandia” oraz pełne literackich odniesień książki kucharskie: “Łasuch literacki” i “Całuski pani Darling”. Uznanie krytyki w kraju i za granicą zyskały: “Kwiat kalafiora” (w 1982 r. wpisany na Międzynarodową Listę im. H. Ch. Andersena),  “Język Trolli” i “Noelka” – Książka Roku 1992 – tytuł przyznawany przez Polską Sekcję IBBY.

Autorka jest laureatką licznych nagród, między innymi Orderu Uśmiechu,  Złotych i Srebrnych Koziołków, Orlego Pióra, Nagrody Literackiej “Solidarności”, Nagrody Biblioteki Raczyńskich, Dużego Donga, Poznańskich Spotkań Targowych “Literacki Pegazik”. W 2008 roku została odznaczona Medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości.                                                                                        I wciąż nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.