Uczniowie Klasy III Szkoły Podstawowej nr 26 uczestniczyli dzisiaj w prezentacji poświęconej 1050 rocznicy Chrztu Polski.

OSTRÓW LEDNICKI

image

Znaleziska archeologiczne sugerują, że mogło to mieć miejsce na wyspie Ostrów Lednicki koło grodu gnieźnieńskiego, głównej siedziby rodu Piastów. Znaleziono tam basen chrzcielny, w którym swobodnie mógł zmieścić      się dorosły  człowiek.  Przypuszcza  się,  że razem    z księciem w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 roku ochrzczony został również jego dwór.

Chrzest księcia Polan, Mieszka I, uważany jest za symboliczne wydarzenie, które było początkiem państwa polskiego i kościoła katolickiego w Polsce.

Dzięki przyjęciu chrześcijaństwa nasz kraj znalazł się w kręgu oddziaływania kultury zachodnioeuropejskiej (łacińskiej), a przyjmując chrzest Mieszko I stał się równy władcom chrześcijańskiej Europy. Umocnił też swoja władzę wobec poddanych.

image         image

Mieszko I i jego żona Dobrawa (wg Jana Matejki)

[Źródło : www.wikipedia.org]

Młodzież z zainteresowaniem  obejrzała przygotowaną przez nas prezentację na temat Chrztu Polski, po czym udała się do czytelni na krótką pogadankę uzupełniającą. Nabyte wiadomości  utrwaliła przeglądając dostępne w bibliotece publikacje, ilustrujące poruszane w czasie zajęć zagadnienia.

Zaczęło się od prezentacji przy komputerze Następnie dzieci wysłuchały krótkiej pogadankiObejrzały książeczki

Na zakończenie dzieci rozwiązały krzyżówkę.

ilustrujące omawiane wydarzenie i krzyżówkę udało się rozwiązać

Biblioteka przygotowała wystawkę poświęconą 1050 rocznicy Chrztu Polski

“Tu zaczęła się Polska”