Kwiecień 2010
    Mar »

Międzynarodowy Dzień Kota

wizytowkaBiblioteka wraz z klubem „Polesie” ogłosiła konkurs na namalowanie najpiękniejszego kota. Wykonane przez dzieci rysunki zostały zaprezentowane na wystawie. Prace można obejrzeć w bibliotece. Zapraszamy

Idę o zakład,że nikt nie powie,
Co też takiemu kotu siedzi w głowie

(J. Cardi)

Pomysł uczczenia kotów specjalnym świętem pojawił się we Włoszech. W Polsce Dzień Kota obchodzony będzie po raz trzeci. Poza integracją miłośników kotów, jego cel to uwrażliwienie ludzi na los bezdomnych zwierząt.

Koty są niepokorne. Są spontanicznymi, niepokornymi indywidualistami, nie ulegają wpływom, nigdy nie poznamy ich natury i nigdy nie dowiemy się, czy nas lubią, czy po prostu dajemy im dobrze zjeść? Chyba każdy, kto miał w domu kota, darzy te zwierzęta niespotykana w stosunku do innych zwierząt czułością i szacunkiem – dokładnie za te same cechy, które dla innych są wadami.

Jesteśmy najbardziej „kocim” krajem na świecie. Koty goszczą w 33 procent gospodarstw w Polsce. Następne w rankingu są USA i Australia. Dopiero dalej kraje europejskie: Belgia, Francja i Szwajcaria – informuje Magazyn Nowiny.

Kazdy kot jest tajemnicą i można byłoby o każdym opowiadać godzinami. Uczcijmy więc Międzynarodowy Dzień Kota. Niech koty wiedzą, że szalejemy za nimi!

Garść kocich ciekawostek

• w starożytnym Egipcie za zabicie kota, karano śmiercią.
    w XV w. papież wydał dekret potępiający koty. Sierściuchy powróciły do łask dopiero w XVIII w.
    koci szkielet składa się z ok. 40 kości wiecej niż u człowieka.
    słuch u tych zwierząt działa jak zmysł orientacji. Kot tworzy sobie mapę akustyczną terenu w promieniu ok. 20 km.
    kot potrafi bez rozbiegu skoczyć na wysokość pięciokrotnie wyższą, niż długość jego ciała.
    koty maja swój uniwersalny język i rozumieja się niezależnie od tego z jakich części świata pochodzą.
    przebywanie z kotem zmniejsza stres i łagodzi napięcie.
    ciąża u kotki trwa ok. 65 dni.
    koty żyją średnio 16 lat, a czasami 20 i więcej.
    Leonardo Da Vinci uważał, że „Nawet najmarniejszy kot jest arcydziełem natury”.
    Ernest Hemingway, aby jego 40 kotów miało świeże mleko, specjalnie hodował krowę.
    kot Winstona Churchilla spał z nim, jadł śniadanie i towarzyszył mu w spotkaniach, także tych wojennych.

Słynni właściciele kotów

• Karol Capek, czeski pisarz
    Raymond Chandler, amerykański twórca kryminałów
    Karol I Stuart, król Anglii, Szkocji i Irlandii