Wrzesień 2011

Kubuś Puchatek – wystawa

Niech żyje Miś i jego przyjacieleclip_image002[12]

Kubuś Puchatek

Kubuś Puchatek jest pluszowym misiem, mieszkającym w domku w Stumilowym Lesie. Jego ulubionym przysmakiem jest miód, którego zawsze ma pod dostatkiem w spiżarni. Czasem, by zdobyć miód, stara się przechytrzyć pszczoły i wykraść go im troszeczkę.

Puchatek ma wielu przyjaciół, jednak najlepszymi są Prosiaczek i Krzyś. Razem z nimi przeżywa wiele przygód
i spędza czas.

KubusPuchatek-wystawa4                   KubusPuchatek-wystawa3

Alan Aleksander Milne urodził się w Londynie w Hartfield 18 stycznia 1882 roku.

Młody Alan należał do najzdolniejszych uczniów w szkole swojego ojca, która stała wtedy na dosyć wysokim poziomie.
W Henley House Alan współpracował z gazetką „The Henley House School KubusPuchatek-wystawa6Magazine”, wielokrotnie publikując tam artykuły. Uczęszczał do Westminster School, a następnie do Trinity College w Cambridge, gdzie w 1903 roku ukończył matematykę. W swojej autobiografii przyznaje, że wahał się między wyborem uniwersytetu w Oksfordzie i w Cambridge. Ostatecznie wybrał tę drugą uczelnię, ze względu na uczniowskie czasopismo satyryczne "Granta", do którego pisał, a później objął w nim nawet stanowisko redaktora. Na studiach poznał osobę, która znacząco wpłynęła na jego życie. Był to jeden z nauczycieli, a później także bliski przyjaciel, H.G. Wells, który sprawił, że młody Milne odkrył swoje powołanie i stał się później sławnym pisarzem.

W 1913 r. ożenił się, a w rok później Milne wstąpił do wojska, gdyż mimo pacyfistycznych poglądów czuł, że nie może pozostać bezczynnym. Czas spędzony na wojnie i sama wojnę nazwał po powrocie z frontu koszmarem.
W 1920 roku wystawiona została jego najsłynniejsza sztuka "Mr Pim Passes By" oraz wiele innych. W październiku 1920 roku urodził się jego jedyny syn Christopher Robin (Krzyś)KubusPuchatek-wystawa1

Na pierwsze urodziny w 1921 roku Milne podarował swemu synowi pluszowego misia ze sklepu Harrodsa w Londynie – pierwowzór Kubusia Puchatka. 14 października 1926 roku wydany został w Londynie "Kubuś Puchatek" (ang. "Winnie-the-Pooh"), który przyniósł pisarzowi międzynarodową sławę. Dwa lata później, w roku 1928 ukazała się drukiem kontynuacja przygód małego misia – "Chatka Puchatka".

Alan Alexander Milne zmarł 31 stycznia 1956 roku, do tego czasu jego książki dla dzieci zostały przetłumaczone na dwanaście języków i zostały sprzedane
w 7 milionach egzemplarzy

(www.wikipedia.pl)

Mruczanki Kubusia Puchatka

Dziwny jest niedźwiedzi ród,
Że tak bardzo lubi miód.
Bzyk – bzyk – bzyk, ram – pam – pam,
Co to znaczy? Nie wiem sam.

KubusPuchatek-wystawa2-

Jak to miło Chmurką być,
Niebem płynąć jak po wodzie.
Mała Chmurka na dzień dobry
taką piosenkę śpiewa co dzień:
– Jak to miło Chmurką być
Niebem płynąć jak po wodzie
I od rana na dzień dobry
Taką piosenkę śpiewać co dzień

KubusPuchatek-wystawa8

To tylko chmurka deszczowa, krąży przy drzewie gdzie miodek jest
Nic złego się za tym nie chowa, chmurką niech nikt nie zajmuje się…
To jasne, że chmurki deszczowe, słodkiego miodu nie lubią jeść…”

Dość długo leżałem na ziemi na brzuszku,
Udając, że drzemię wieczorem na łóżku.
Starałem się mruczeć mru-mru… po cichutku,
Starałem się nucić, lecz wszystko bez skutku.
Cokolwiek się zdrzemnąć jest rzeczą przyjemną,
Gdy fotel pod mną jest, nie zaś nade mną.
A tak się akurat złożyło niemiło,
Że właśnie tak było, bo tak się zdarzyło.
Mieć fotel na grzbiecie, to dobre jedynie
Dla skoczka, co w cyrku tańcuje po linie,
Natomiast dla Misia to nie żaden zaszczyt,
Gdy leży na ziemi i brzuch mu się płaszczy,