Listopad 2012

Muchomory – wystawa

muchomor

a wieczorem

Ślub już brała z muchomorem

(J. Brzechwa: Żuk)

Mogłoby się wydawać, że jesienią muchomory można znaleźć tylko w lesie, ewentualnie w słoikach u amatorów niezdrowego jedzenia,)

Jednak te kropkowane grzyby znajdują się także w naszej bibliotece. Stało się tak za sprawą przedszkolaków. Na jednym ze spotkań dzieci z Przedszkola “Akuku” zapoznały się
z poezją Jana Brzechwy

i m. in. z wierszem “Żuk”

JAN BRZECHWA "ŻUK"

clip_image001Do biedronki przyszedł żuk ,

W okieneczko puk – puk – puk .

Panieneczka widzi żuka :

"Czego pan tu u mnie szuka ?"

Skoczył żuk jak polny konik ,

Z galanterią zdjął melonik

I powiada : "Wstań , biedronko ,

Wyjdź , biedronko , przyjdź na słonko .

Wezmę ciebie aż na łączkę

I poproszę o twą rączkę .

Oburzyła się biedronka ;

"Niech pan tutaj się nie błąka ,

Niech pan zmiata i nie lata

I zostawi lepiej mnie ,

Bo ja jestem piegowata,

A pan – nie"!

Powiedziała , co wiedziała

I czym prędzej odleciała .

Poleciała , a wieczorem

Ślub już brała z muchomorem ,

Bo od środka aż po brzegi

Miał wspaniałe , wielkie piegi .

Stąd nauka

Jest dla żuka :

Żuk na żonę żuka szuka

biedronka

Zadaniem dzieci było wykonanie rysunków do utworu. I tak powstały piękne muchomory wyklejane plasteliną, które można podziwiać na wystawie
w naszej bibliotece

Julka Kurek

Konrad Kulesza

Nina Piotrowska

A to kilka słów o autorze wiersza, który tak zainspirował dzieci

Jan Brzechwa, właśc. Jan Wiktor Lesman (ur. 15 sierpnia 1898 w Żmerynce na Podolu, zm. 2 lipca 1966 w Warszawie) – polski poeta pochodzenia żydowskiego, autor wielu znanych bajek i wierszy dla dzieci, satyrycznych tekstów dla dorosłych, a także tłumacz literatury rosyjskiej.

Był wnukiem warszawskiego księgarza i wydawcy Bernarda Lesmana, a przy tym stryjecznym bratem poety Bolesława Leśmiana, który wymyślił literacki pseudonim "Brzechwa" (nawiązanie do części strzały

Lata młodości

Jan Brzechwa młodość spędził na Kresach Wschodnich, podróżując ze swą rodziną. Jego ojciec, Aleksander, był inżynierem kolejowym. Brzechwa ukończył Zakład Naukowo-Wychowawczy Ojców Jezuitów w Chyrowie, a następnie, po przyjeździe do Warszawy – Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Jednocześnie
z zapisaniem się na studia wstąpił do 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej i jako ochotnik uczestniczył
w latach 1920-1921 w wojnie polsko-bolszewickiej, za co go odznaczono.

Działalność zawodowa

Z zawodu był adwokatem. W latach 1924-1939 był radcą prawnym ZAiKS-u. Był specjalistą w dziedzinie prawa autorskiego, które wybrał jako specjalizację studiów

Jako specjalista prawa autorskiego reprezentował w sądzie m.in. Zenona Przesmyckiego ("Miriama")
w sprawie toczącej się przeciwko poecie Tadeuszowi Piniemu, który poprzez wydanie edycji dzieł Cypriana Kamila Norwida bez zgody właściciela praw autorskich, Przesmyckiego, naruszył jego prawa do spuścizny po Norwidzie.

Po drugiej wojnie światowej Brzechwa powrócił do zawodu prawnika. Był m.in. radcą prawnym wydawnictwa Czytelnik. Jednocześnie działał aktywnie w PEN Clubie.

Brzechwa

Twórczość

Brzechwa jeszcze jako nastolatek zadebiutował w 1915, kiedy to opublikował swoje pierwsze wiersze w piotrogrodzkim "Sztandarze" oraz w kijowskich "Kłosach Ukraińskich". Nie wiązał jednak wówczas swej przyszłości z karierą pisarską – postanowił, że zostanie prawnikiem.

Po demobilizacji w 1920 i rozpoczęciu studiów prawniczych zaczął dorabiać jako autor tekstów satyrycznych oraz piosenek i skeczy. Współpracował wówczas z takimi znanymi kabaretami, jak m.in.: Qui Pro Quo, Czarny Kot czy Morskie Oko. Posługiwał się najczęściej pseudonimami Szer-Szeń oraz Inspicjent Brzeszczot.

W 1926 ogłosił tom poezji Oblicza zmyślone. Pierwszy tomik wierszy dla dzieci – Tańcowała igła z nitką wydano w 1938 (w tym tomiku znalazły się takie popularne do dziś wiersze, jak: Pomidor, Żuraw i czapla czy też Na straganie). Rok po wydaniu pierwszego tomu z wierszami dla dzieci, w 1939 wydano tom Kaczka Dziwaczka (m.in. wiersze: Znaki przestankoweSójka).

Na lata II wojny światowej przypada jeden z najważniejszych okresów twórczości bajkopisarza – napisał on w tym czasie takie utwory, jak m.in. Akademia Pana Kleksa czy Pan Drops i jego trupa. Dwie książki kontynuujące Akademię… (Podróże Pana KleksaTryumf Pana Kleksa) napisał kolejno w 1961 i w 1965.

Brzechwa był zaprzyjaźniony z grafikiem Janem Marcinem Szancerem, autorem licznych ilustracji do jego tekstów. W latach 50. XX w. pisał socrealistyczne wiersze propagandowe, gloryfikujące partię (do której sam nie należał) i ustrój socjalistyczny (np. "Marsz", "Głos Ameryki"). W latach późniejszych nie angażował się
w twórczość polityczną, uchodził za biernego kontestatora ustroju.

Tłumaczył z języka rosyjskiego, m.in. utwory A. Puszkina, Siergieja Jesienina i W. Majakowskiego.

Autor komentarza do ustawy o prawie autorskim z 1926 (książka przygotowywana do druku w 1939 ocalała w formie egzemplarzy korekty drukarskiej).

Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Wybrane utwory

• 1926 – Oblicza zmyślone
  • 1938 – Tańcowała igła z nitką
  • 1939 – Kaczka Dziwaczka