Luty 2013

clip_image002                         A przecież kot, proszę pana,
To postać powszechnie znana,
To pożyteczna istota,
A pan wciąż pomija kota!
Jakiż pan przykład daje?
Cóż to za obyczaje?
Żądam teraz niezłomnie:
Proszę w domu siąść na kanapie
I wiersz napisać o mnie,
                                   A jak nie – to panu oczy wydrapię!

Jan Brzechwa, Kot

Luty jest szczególnie ważnym miesiącem dla wszystkich, którzy kochają koty.

17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota.

Koty wnoszą do naszego życia wiele radości, pozwalają się kochać, przy nich zapominamy o troskach i problemach dnia codziennego.

Jednak nie zawsze doceniamy futrzanych przyjaciół. Przez długie lata kot kojarzył się z czarną magią, wróżbami i wiedźmami. Do takiego postrzegania kotów przyczynił się prawdopodobnie ich tajemniczy, nocny tryb życia.

Dziś już pewnie niewiele osób wierzy w zabobony, ale nadal istnieją ludzie, którzy nienawidzą kotów, choć tak naprawdę ich nie znają.

Jako Biblioteka z kotem włączyłyśmy się w organizację tego święta na terenie zaprzyjaźnionego Klubu „Polesie”clip_image002[9]

Celem akcji było propagowanie szacunku dla kota, nie tylko tego rasowego, zwrócenie uwagi na rolę kota w życiu człowieka, oraz pomoc kotom, które jej potrzebują.

Dzieci chętnie słuchały o różnych zwyczajach kotów, same też o nich opowiadały. Oczywiście nie zabrakło opowieści o Niuńku – kocie z biblioteki.

Po głośnym przeczytaniu bajki o Kocie w butach, przyszedł czas na zabawę.

Dzieci starały się upodobnić do kotów, malowały sobie czarne noski i wąsy. Na zakończenie spotkania dzieci z Klubu „Polesie’ wykonały wspólną pracę pt.: „Koci świat”, która jest prezentowana w lokalu biblioteki.

Koci świat