Kwiecień 2013
« Mar   Maj »

Odwiedziny Latającej Babci

W dn. 16.04.2013 udaliśmy się na wizytę do przedszkola “Akuku” ze specjalnym gościem. Była nim pani Bronisława Kosmyk, Latająca Babcia. Pani Bronisława pisze wiersze dla dzieci, które w zabawny i barwny sposób przedstawia najmłodszym.

Podczas wizyty w przedszkolu dzieci wysłuchały kilka utworów, o różnej tematyce, jak np. dbanie o zęby, o muchomorze, wyprawie do lasu, głodnej kozie, zającach i szpinaku, Lokomotywie Tuwima i jego twórczości czy o kotku. Przedszkolaki słuchały z wielkim zainteresowaniem i nagrodziły gościa brawami

Szary kotek szarą łapką
drapie się za uszkiem,
szary kotek mruczy słodko
wtulony w poduszkę.
Szary kotek z brzuszkiem pełnym
wypitego mleczka,
zastanawia się: – Dlaczego
pusta jest miseczka?
Dopiero co była pełna,
komu to szkodziło?
Przecież po to są miseczki,
by w nich mleczko było!
Szary kotek myśli mądrze,
w szarym łepku ma rozumek,
w nim dużo szarych komórek
I  bardzo dobrze!

Szary kotek marszczy brwi

zmrużył oczy, znowu śpi.

Ciekawe, co mu się śni?

Pewnie mleczka miseczka

i to nie jedna, a trzy!

Źródło: kobiety.lodz.pl/

Jesteśmy wdzięczni pani Kosmyk za przyjecie naszego zaproszenia i pełni nadziei, że jeszcze się spotkamy oraz dziękujemy za piękny prezent, książkę ”Latające Babcie – Dzieciom”, która będzie bardzo przydatna w pracy z młodym czytelnikiem

“Misją Latających Babć jest realizowanie swoich pasji przez panie w wieku 55+. Pasji, na które do tej pory nie było czasu, które były odkładane „na później” ze względu na pracę, obowiązki domowe, rodzinę. Jesień życia to najwyższy czas, by zacząć żyć pełnią życia, by móc spełniać swoje marzenia, by czuć się potrzebnym.
W ramach naszych działań integrujemy trzy pokolenia: seniorów, osób w wieku 25-40 lat oraz dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jesteśmy jedyną w kraju grupą kobiet w wieku 55+, które regularnie odwiedzają dzieci, prezentując im napisane przez siebie utwory. Do projektu włączają się również rodzice i opiekunowie dzieci, którzy chętnie oglądają spektakle Latających Babć oraz czytają dzieciom utwory, zebrane w naszych publikacjach.
Latające Babcie połączyła wspólna pasja – pisanie. Spełniamy się, pisząc dla dzieci bajki, wiersze i opowiadania, a potem prezentując nasze utwory w formie bajkowych spektakli w domach dziecka, placówkach opiekuńczych i wychowawczych, przedszkolach, bibliotekach, szpitalach. Od kiedy nauczyłyśmy się „latać”, nasze życie nabrało dodatkowych barw i wyjątkowego tempa. Uczestniczymy w warsztatach literackich, teatralnych i psychologicznych. Same zdobywamy na to pieniądze, opracowujemy scenariusze i scenografie do kolejnych przedstawień. Tworzymy dekoracje i potrzebne rekwizyty. W odwiedziny do dzieci wybieramy się w niecodziennych strojach, wzbudzając radość i zachwyt. Bajkowa sceneria dodaje naszym utworom uroku i pobudza wyobraźnię małych widzów. Dzieci zaniedbane, chore, samotne, do których chcemy dotrzeć, łakną zainteresowania dorosłych i czekają na tego typu imprezy. Cieszą się z możliwości nawiązania bezpośredniego kontaktu z autorem i wykonawcą. Liczą na rozmowę oraz na czynne uczestnictwo w spektaklu.

Latające Babcie są pełne zapału, energii, obdarzone licznymi talentami i umiejętnościami. Łączy nas wiele wspólnego, a przede wszystkim to, że działamy z pasją i w to, co robimy – wkładamy całą duszę. Każda z Babć wnosi do projektu coś swojego, niepowtarzalnego. Uzupełniamy się wzajemnie, chcemy przekazać dzieciom i młodzieży swoją wiedzę i doświadczenie życiowe. Mamy wiele planów, nowych pomysłów i nadzieję, że starczy nam sił, żeby je wszystkie zrealizować.
W maju 2010 roku gościłyśmy w Belwederze na zaproszenie Kancelarii Prezydenta RP z okazji Gali Wolontariatu, gdzie dostałyśmy jedno z trzech wyróżnień za działalność wolontariacką. W marcu 2011 roku Latające Babcie zostały w Łodzi uhonorowane tytułem „Kobiety Niezwykłej”. We wrześniu 2011 byłyśmy w Pałacu Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu, gdzie z rąk małżonki Prezydenta RP p. Anny Komorowskiej odebrałyśmy jedną z trzech nagród w konkursie „Dojrzałość w sieci”. “

Źródło: http://latajacebabcie.pl/