Listopad 2013
« Paź   Sty »

Trochę o Łodzi dzieciom nie zaszkodzi

Historię swojego miasta powinien znać każdy obywatel, nawet ten najmłodszy. Oczywiście poziom takich informacji należy dostosować do wieku dziecka, a ich przekazywanie powinno odbywać się w przystępny i ciekawy sposób. I właśnie w takiej lekcji historii miały okazję brać udział dzieci z przedszkola “Akuku” za sprawą pani Joanny Jaworskiej, współautorki książki “Łódzkie czary-mary”

Dzieci dowiedziały się, że na obszarze Łodzi były kiedyś tereny wiejskie, przez które przepływało dużo rzek, a aktualnie są one w podziemiach miasta. Pani Jaworska opowiedziała o Łodzi przemysłowej, słynącej z przemysłu włókienniczego. Przedszkolaki, zapytane o zabytki miasta, najszybciej skojarzyli Manufakturę, a na zajęciach dowiedziały się jeszcze m.in. Białej Fabryce, Pałacu Poznańskiego czy Muzeum Włókiennictwa. Dzieciom nieobce były zielone tereny Łodzi, po których spacerowały z rodzinami oraz podczas wycieczek przedszkolnych. Usłyszały o takich miejscach, jak Park na Zdrowiu (Park im. Józefa Piłsudskiego), Park Helenowski, Park Ocalałych czy Park Szarych Szeregów z Pomnikiem Pękniętego Serca. Podczas spotkania nie zabrakło informacji o ulicy Piotrkowskiej oraz Placu Wolności z Pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Manufaktura  Park Szarych Szeregów  Plac Wolności

Źródło zdjęć: http://wikipedia.pl

Przedszkolaki, w ramach prezentu, zaśpiewały dla pani Joanny piosenkę o Łodzi. Natomiast pisarka przeczytała opowiadanie pt.: “Niezwykły ochroniarz” o psie Reksiu, który pilnuje Skansenu Miejskiej Architektury Drewnianej, a także wiersz “Pęknięte serce” . Dzieci, w podzięce za pilne słuchanie, otrzymały od gościa kolorowe zakładki. Po pewnym czasie stworzyły rysunki o Łodzi, z którego stworzyły przepiękny album