Maj 2014
« Kwi   Cze »

Kapslowe gry i zabawy – pokażmy innym lepszy świat. Jestem świadomy – nie piję, nie biorę!

Od marca do grudnia Miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Polesie realizuje Projekt programu z zakresu profilaktyki uzależnień i negatywnych zjawisk społecznych wśród dzieci i młodzieży. Odbywa się on pod hasłem Kapslowe gry i zabawy – pokażmy innym lepszy świat. Nasza biblioteka także wzięła udział w projekcie, a zaprosiła do niego dzieci z 5 i 6 klasy Szkoły Podstawowej nr 192 oraz dzieci z Klubu „Polesie”.

Projekt ten pod tytułem Jestem świadomy – nie piję, nie biorę! składał się z dwóch etapów. Na część pierwszą składały się lekcje na temat uzależnień, natomiast drugim etapem było plastyczne zobrazowanie poznanej wiedzy.

Lekcje biblioteczne odbyły się w dniach 14-15.04.2014. Głównym celem lekcji było dostarczenie podstawowych informacji o uzależnieniach i niebezpiecznych skutkach sięgania po używki wśród dzieci i młodzieży. Na początku dzieci wysłuchały historii o chłopcu uzależnionym od wielu środków i wynikających z tego problemach. Tekst ten pochodził z książki Maxwell Ruth: „Dzieci, alkohol, narkotyki. Przewodnik dla rodziców”. Następnie dzieci wypowiedziały się co sądzą o rówieśniku z usłyszanej historii. Dzieci zapoznały się z definicjami uzależnienie, alkoholizm, narkomania, które musiały same odnaleźć i odczytać z encyklopedii.

W dalszej części lekcji dzieci podawały swoje pomysły na pytania: Dlaczego młodzież sięga po alkohol i narkotyki; Jakie są negatywne skutki zażywania alkoholu, narkotyków; Co można robić, żeby czuć się dobrze lub poprawić swoje samopoczucie (bez stosowania używek), a potem stworzyły tablice z odpowiedziami.

Ważną częścią była pogadanka o skutecznym odmawianiu zażycia niebezpiecznych środków. Dzieci miały za zadanie odegrać tego typu scenkę, w czym okazały się bardzo pomysłowe.

Na koniec lekcji sprawdzono przyswojoną wiedzę, gdzie dzieci odpowiadały czy pewne ogólnopowszechne stwierdzenia na temat nałogu są prawdą czy fałszem.

Następnie dzieci z Klubu „Polesie” miały za zadanie stworzyć wspólnie plakat, przestrzegający przed używkami, natomiast w wśród uczniów szkoły podstawowej został ogłoszony konkurs plastyczny na wypowiedź artystyczną jak postrzegają niebezpieczeństwo uzależnienia, w kontekście posiadanej już przez nich na ten temat wiedzy

Dzieci z Klubu „Polesie” pod opieką Bogumiły Hejny wykonały plakat, dający jasny przekaz, iż nałogi wiążą się z wieloma tragediami. Wraz z plakatem można w bibliotece obejrzeć wystawę książek, poruszających ten problem

W konkursie wzięło udział 23 uczniów, którzy do 19.05.2014 złożyło swe prace. Spośród nich jury wybrało i nagrodziło 3 pierwsze miejsca oraz przyznało 3 wyróżnienia. Nagrodami były dyplomy, książki, długopisy i ołówki. Każdy z uczestników konkursu otrzymał dyplom za udział, których autorem jest pisarz, malarz i fotografik – Grzegorz Strumyk. Podczas lekcji, jak i finału konkursu w dniu 27.05.2014 wykorzystano także rollup, promujący projekt Kapslowe gry i zabawy…, autorstwa artysty.

Nagrody otrzymali:

I miejsce:

Alicja Maciejewska VI

Julia Mujżel VI

II miejsce:

Aleksandra Banasiak V

Marta Kopytowska V

III miejsce:

Jakub Gąsieniec V

Hubert Wodziak V

Wyróżnienia:

Julita Góra VI