Kwiecień 2015
« Mar   Maj »

Spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem

Dzieci lubią czytać książki ale lubią także ich autorów, a w szczególności Marcina Pałasza*, którego nie lubić się nie da.

Mogliśmy się o tym przekonać 13 kwietnia, kiedy to do naszej biblioteki zawitał, ten wesoły i optymistycznie nastawiony do świata, pisarz.  Już od rana zrobił bibliotece niespodziankę kiedy to, nie czekając na transport, zjawił się znienacka w naszych drzwiach po porannym spacerku.

Na spotkanie przybyły dzieci z pobliskiego przedszkola i młodszych klas podstawówki i były zdziwione, że pisarz może ubierać się na sportowo na spotkania, nosić śmieszne koszulki, być dowcipnym człowiekiem, którego bawi to samo co najmłodszych.

Autor opowiadał o tym, jak tworzy swoje książki, skąd bierze pomysły na świetne przygody, a także o swoim wielkim przyjacielu – psie Elfie, który stał się bohaterem serii książek. Dzieci słuchały z zaciekawieniem i przyjmowały wszystkie opowieści pana Marcina z wielką radością, a także zadawały dużo pytań. Nasz gość nie mógł tylko odpowiedzieć na te, dotyczące zakończenia książek ale zachęcał do przeczytania ich i przekonaniu się samemu, jak potoczyły się losy bohaterów.

Pan Marcin przeczytał na zachętę wybrany przez siebie fragment książki, a kto chciał mieć ją na własność, mógł ją zakupić w bibliotece. Jakie było nasze zdziwienie, kiedy została wyprzedana cała partia przysłana przez wydawcę. Marcin Pałasz na koniec rozdawał autografy zarówno tym, którym udało się kupić książkę, jak i wszystkim pozostałym słuchaczom.

Na odchodne Marcin Pałasz obiecał, że jeszcze odwiedzi bibliotekę i zrobi to pewnie, tak jak w dniu spotkania autorskiego, znienacka .)

*Marcin Pałasz – pisarz, autor słuchowisk, członek Polskiej Sekcji IBBY. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Motto jego twórczości to „słowa niosą uśmiech”. Wielokrotnie nominowany, wyróżniany (w konkursie na Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego w 2007 roku za Wakacje w wielkim mieście i w 2009 za Wszystko zaczyna się  od marzeń). Jego powieść Sposób na Elfa otrzymała wyróżnienie w konkursie literackim IBBY Książka Roku 2012 oraz Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

Źródło: http://www.wyd-literatura.com.pl/autor/marcin-palasz.html

Książki dla dzieci i młodzieży:
  • 2014 Chciałbym mieć psa, czyli jak wychować człowieka
  • 2014 Elf i pierwsza Gwiazdka
  • 2014 Dasz radę, Marcelko
  • 2014 Wszystko zaczyna się od marzeń (wydanie drugie poprawione, w nowej szacie graficznej)
  • 2014 Licencja na zakochanie (wydanie drugie poprawione, w nowej szacie graficznej)
  • 2014 Wakacje w wielkim mieście (wydanie drugie poprawione, w nowej szacie graficznej)
  • 2014 Straszyć nie jest łatwo (wydanie drugie poprawione, w nowej szacie graficznej)
  • 2014 Elf i dom strachów
  • 2013 Zwłokopolscy: Władcy Nocy
  • 2013 Elf Wszechmogący
  • 2012 B@jki
  • 2012 Elfie, gdzie jesteś?!
  • 2012 Sposób na Elfa (Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego 2013, wyróżnienie za tekst literacki w Konkursie Książka Roku 2012 polskiej sekcji IBBY)
  • 2012 Zwłokopolscy
  • 2010 Dziwne przypadki Ferdynanda Szkodnika (nominacja do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego 2011)
  • 2008 Wszystko zaczyna się od marzeń (wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego 2009)