Kwiecień 2016
« Mar   Maj »

Łódź wielokulturowa

Wielokulturowej historii Łodzi poświęcona była prelekcja pani Justyny Tomaszewskiej z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, która odbyła się 5 kwietnia 2016 roku w Filii nr 5. Podczas prelekcji słuchacze poznali dzieje Łodzi, początki łódzkiego przemysłu, historie rodów fabrykanckich. Pani Justyna Tomaszewska przybliżyła uczestnikom spotkania XIX-wieczny rozwój Łodzi, która w ciągu kilkunastu lat z małego miasteczka przekształciła się w ogromne miasto. Mowa była o czterech narodowościach i kulturach, polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej, które współistniały w Łodzi oraz o tym, jaki wpływ na rozwój miasta mieli fabrykanci.

lodzwielokulturowa

Wykładowi towarzyszył pokaz zdjęć. Podczas tej wirtualnej wycieczki po Łodzi słuchacze mogli zobaczyć m.in. Stare Miasto, Plac Wolności, Park Śledzia, Pałac Poznańskiego, ulicę Piotrkowską, Księży Młyn i łódzkie fabryki oraz porównać ich pierwotny wygląd z dzisiejszym. Pokazane zostały także te miejsca, które “zagrały” w ekranizacji “Ziemi Obiecanej” oraz łódzkie ławeczki i murale.

prelekcja

G.O.