Maj 2016
« Kwi   Cze »

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Sowińskim

Filia nr 5 wyruszyła w podróż! To Międzypokoleniowa podróż literacka. 24 maja 2016 r. odbyło się spotkanie inaugurujące projekt*. Było to spotkanie autorskie z Krzysztofem Sowińskim – łódzkim pisarzem, reżyserem, scenarzystą, twórcą filmów fabularnych, autorem powieści “Esplanada”. Spotkanie prowadziła Małgorzata Skwarek-Gałęska. Obecny był także wydawca książki Piotr Grobliński.

spotkanieautorskie

Krzysztof Sowiński opowiadał o początkach swojej kariery filmowej, o warsztacie pisarskim, kulisach wydania powieści “Esplanada”, zdradził także skąd wziął się tytuł książki – otóż nawiązuje on do nazwy kawiarni, która działała w I połowie XX wieku w Łodzi.

Spotkanie autorskie było swoistą podróżą w czasie – opowieść o bohaterach książki oraz czytane fragmenty powieści pozwoliły słuchaczom przenieść się w lata pięćdziesiąte, kiedy to rozpoczyna się akcja “Esplanady”.

podroz

spotkanie

Kilka słów wstępu od koordynator projektu – Doroty Tarnowskiej:

wstep

Po spotkaniu była możliwość zakupu książki z autografem Autora.

autografy

*Kilka słów o projekcie Międzypokoleniowa podróż literacka: projekt MBP Łódź-Polesie realizowany będzie w okresie od maja do listopada 2016 r. w ramach programu Kultura Dostępna dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W projekcie wezmą udział osoby zamieszkujące osiedle Karolew (seniorzy z Klubu Seniora oraz DPS “Włókniarz” oraz dzieci biorące udział w zajęciach świetlicy TPD).

Ułatwienie seniorom i dzieciom dostępu do kultury, integracja tych dwóch grup wiekowych to główne założenia projektu. Udział w Międzypokoleniowej podróży literackiej pozwoli na poznanie różnych epok literackich i gatunków. Uczestniczenie w warsztatach blogowych to okazja do doskonalenia umiejętności literackich, i nie tylko bierny, ale także czynny udział w tworzeniu kultury.

Harmonogram najbliższych wydarzeń w ramach projektu Międzypokoleniowa podróż literacka:

31.05.2016 r. godz. 11 warsztaty blogowe, które poprowadzi Rafał Tarnowski, bloger, autor bloga Gamonia.pl kulturalna monogamia bez nudy. Spotkanie odbędzie się w Filii nr 5, ul. Wileńska 59.

07.06.2016 r. godz. 11 wykład wprowadzający do wycieczki przedstawi dr hab. prof. nadzw. Krystyny Pietrych z Katedry Literatury i Tradycji Romantyzmu UŁ. Wykład odbędzie się w DPS “Włókniarz”, ul. Krzemieniecka 7/9.

14.06.2016 godz. 11 spotkanie robocze poświęcone przygotowaniu wpisów na bloga. Zapraszamy do Filii nr 5, ul. Wileńska 59.

16.06.2016 wycieczka krajoznawczo-literacka (Muzeum Władysława Stanisława Reymonta w Lipcach Reymontowskich, Muzeum Jarosława Iwaszkiewicza w Podkowie Leśnej, Muzeum Zofii Nałkowskiej w Wołominie oraz Muzeum Literatury w Warszawie). Zbiórka o godz. 7.45 pod DPS “Włókniarz”, ul. Krzemieniecka 7/9.

19.06.2016 godz. 19.15 Teatr Nowy, ul. Zachodnia 93 – spektakl “Wszystko o kobietach”.

21.06.2016 godz. 16.30 warsztaty blogowe – Filia nr 5, ul. Wileńska 59.

28.06.2016 spotkanie robocze poświęcone przygotowaniu wpisów na bloga. Spotkanie odbędzie się w Filii nr 5, ul. Wileńska 59.

G.O.