Wrzesień 2016
« Sie   Paź »

Życie i twórczość Marii Konopnickiej i Marii Dąbrowskiej – wykład

Pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie w ramach projektu “Międzypokoleniowa podróż literacka” odbyło się 6 września 2016 r. Był to wykład poświęcony życiu i twórczości Marii Konopnickiej i Marii Dąbrowskiej, który wygłosiła prof. Krystyna Pietrych z Uniwersytetu Łódzkiego. Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej w Domu Pomocy Społecznej “Włókniarz”.

Wykład literacki był wprowadzeniem w tematykę wycieczki krajoznawczo-literackiej, podczas której uczestnicy projektu zwiedzą miejsca związane ze wspomnianymi pisarkami.

Kalisz i Bronów to dwa miejsca związane z Marią Konopnicką, które znajdą się na trasie wycieczki. Prof. Krystyna Pietrych opowiedziała słuchaczom o ich roli w życiu pisarki. Z Marią Dąbrowską wiąże się natomiast Kalisz i Russów.

wykład

W pierwszej części wykładu omówione zostały koleje życia i twórczość Marii Konopnickiej. Mowa była o działalności społecznej pisarki, podróżach po Europie, życiu uczuciowym, przyjaźni z Elizą Orzeszkową i wreszcie o pisarstwie, które było “dla każdego”. Maria Konopnicka miała bowiem dar zaangażowania społecznego i empatii dla najniżej usytuowanych warstw społecznych.

Marii Dąbrowskiej – pisarce, eseistce, tłumaczce poświęcona została druga część spotkania. Wspomniane zostało jej pochodzenie ze zubożałej rodziny szlacheckiej, bardzo staranne wykształcenie, zainteresowanie inicjatywami społecznymi. Do najważniejszych dzieł Marii Dąbrowskiej należą: autobiograficzny zbiór opowiadań “Gałąź czereśni”, powieść “Ludzie stamtąd”, “Noce i dnie”, wreszcie wielotomowe “Dzienniki”, które wielu krytyków literackich uważa za najważniejszą książkę pisarki. “Dzienniki” to bowiem bogata panorama ówczesnego życia społecznego. Zawierają wiele obserwacji dotyczących codziennego życia, anegdot na temat pisarzy. Są magazynem pomysłów literackich do późniejszego wykorzystania, sprawozdaniem z pracy literackiej i wreszcie wyrazem uczuć i samotności Marii Dąbrowskiej.

słuchacze

Informacje, które w bardzo interesujący i barwny sposób zostały przedstawione słuchaczom pozwoliły na wprowadzenie w klimat czasów, w jakich przyszło żyć Marii Konopnickiej i Marii Dąbrowskiej i były doskonałym wstępem do planowanej wycieczki.

G.O.