Wrzesień 2016
« Sie   Paź »

Wycieczka śladami Marii Konopnickiej i Marii Dąbrowskiej

Bronów, Russów i Kalisz to miejsca związane z Marią Konopnicką i Marią Dąbrowską, które znalazły się na trasie wycieczki krajoznawczo-literackiej zrealizowanej w ramach projektu “Międzypokoleniowa podróż literacka”. Wycieczka autokarowa odbyła się 7 września 2016 r. Pilotem wycieczki był Jarosław A. Janowski.

Relacja fotograficzna z wycieczki:

Pierwszy przystanek – Poddębice, park zdrojowy o wdzięcznej nazwie Ogród Zmysłów. Znajduje się tu renesansowy pałac (obecnie siedziba Domu Kultury) oraz głaz upamiętniający przybycie w okolice Poddębic Marii Konopnickiej.

Poddębice

Następnym odwiedzonym przez nas miejscem był Bronów i dworek, gdzie swą siedzibę ma Muzeum Oświatowe i Izba Marii Konopnickiej. W izbie poświęconej poetce znajdują się dokumenty, fotografie, publikacje jej utworów oraz XIX-wieczne meble i przedmioty.

Druga część ekspozycji poświęcona jest szkolnictwu – oto znaleźliśmy się w klasie szkoły wiejskiej z lat 50 XX w. Klasa wyposażona jest w drewniane ławki, kałamarze, dawne podręczniki szkolne, świadectwa, piórniki i gazetki ścienne.

ekspozycja

Bronów

dworek

Kolejne miejsce na trasie naszej wycieczki – Russów. W tutejszym dworku urodziła się Maria Dąbrowska i spędziła tu dzieciństwo i młodość. Obecnie znajduje się tu Muzeum Marii Dąbrowskiej. Mogliśmy podziwiać rekonstrukcję pokoju pisarki, pokoju jej ojca, salon, sypialnię i kuchnię. W Muzeum zgromadzono dokumenty, fotografie i rękopisy.

Przewodniczka po muzeum bardzo ciekawie opowiedziała nam o kolejach życia Marii Dąbrowskiej, związkach pisarki z ziemią kaliską oraz o tym, jak miejsca te zostały zobrazowane w powieści “Noce i dnie”. Russów to bowiem pierwowzór powieściowego Serbinowa, Kalisz zaś opisany został jako Kaliniec.

Russów

Kuchnia, która zrobiła na nas szczególne wrażenie (zwłaszcza panie miały wiele pytań dotyczących jej wyposażenia).

kuchnia

muzeum

Z Russowa udaliśmy się do Kalisza, gdzie zjedliśmy obiad, a następnie wraz z lokalnym przewodnikiem Piotrem Soborowskim wybraliśmy się na spacer śladami Marii Konopnickiej i Marii Dąbrowskiej.

Kalisz

W Kościele Katedralnym św. Mikołaja:

kościół

W Kaliszu

Kalisz to także miejsce urodzenia poety Adama Asnyka. W Kaliszu znajduje się jego pomnik:

pomnik

Po zwiedzeniu Kalisza wyruszyliśmy w podróż powrotną do Łodzi.

Wiele ciekawych informacji, które przekazał nam przewodnik, przyjazna atmosfera wśród uczestników wycieczki oraz piękna pogoda sprawiły, że wycieczka była bardzo udana.

Tekst Gabriela Olszewska, fot. Emilia Olszewska