Październik 2016
« Wrz   Lis »

Jak zbudowana jest książka?

7 października 2016 roku w Filii nr 5 odbyła się lekcja biblioteczna, w której uczestniczyli uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej nr 192.

Podczas lekcji uczniowie rozwiązywali biblioteczną krzyżówkę, układali rozsypankę, dzięki której udało nazwać się części książki: okładkę, obwolutę,stronę tytułową, tekst główny, szatę graficzną, ilustrację czy spis treści. Rozmawialiśmy o tym, jakie informacje znajdują się na stronie tytułowej i jak korzysta się ze spisu treści.

krzyżówka

lekcja

Ostatnim zadaniem było przygotowanie noty na okładkę książki, która miałaby w kilku zdaniach opisać treść książki i zachęcić do jej przeczytania. Uczniowie w grupach losowali tytuły książek, a następnie przystąpili do pisania. Można było puścić wodze fantazji i opisać książkę wymarzoną do przeczytania. Po odczytaniu opisów przygotowanych przez dzieci porównaliśmy je z prawdziwymi książkami, ponieważ książki o tytułach “Tajemnica pociągu”, “Piórem czy mieczem”, “Najwierniejsi przyjaciele” czy “Afera w teatrze” znajdują się w zbiorach biblioteki.

rozsypanka

lekcja

Podczas spotkania uczniowie mieli także możliwość zapoznania się z nowościami książkowymi dla dzieci.

G.O.