Maj 2017
« Kwi   Cze »

O potrzebie tolerancji

23 maja 2017 r. w Filii nr 5 odbyła się lekcja pt. “O potrzebie tolerancji”, w której wzięli udział uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej nr 192. Punktem wyjścia do dyskusji o tolerancji i zadań, jakie zostały przygotowane było przedstawienie teatrzyku kamishibai, w którym zaprezentowano baśń “Brzydkie kaczątko”.

lekcja

Uczniowie poznali definicję wywodzącego się z Japonii “papierowego teatrzyku”, rozmawialiśmy także o autorze baśni Hansie Christianie Andersenie i innych znanych nam baśniach jego autorstwa. Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania związane z baśnią, dotyczące uczuć kaczątka, jego poczucia osamotnienia i zachowania innych zwierząt wobec niego. Sytuację brzydkiego kaczątka próbowaliśmy odnieść do sytuacji, z jakimi spotykamy się w naszym życiu.

Po dyskusji przyszedł czas na “burzę mózgów”, uczniowie z rozsypanki literowej stworzyli hasła “tolerancja”, “akceptacja”, “szacunek” i podjęli się próby zdefiniowania tych pojęć. W kolejnym zaś zadaniu opisywali przykłady nietolerancji i określenia na bycie tolerancyjnym. Była także scenka “pocieszania” brzydkiego kaczątka.

Ostatnia zabawa – zrób coś miłego dla pluszaka, zapamiętaj ten gest, a potem zrób to samo dla kolegi/koleżanki siedzącej obok, bardzo się dzieciom podobała.

lekcja 2

G.O.