« Wrz   Lis »

Książka to też komiks- warsztaty

18 października 2017 r. odbyły się kolejne warsztaty dla dzieci w ramach projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Polesie “Porusz wyobraźnię. Zagraj z nami w książkę”, który dofinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zajęcia pt. „Komiks to też książka” prowadził Adam Radoń, dyrektor Centrum Komiksu i Gier Interaktywnych w Łodzi.

Warsztaty

Podczas pierwszego spotkania dzieci zapoznały się z historią komiksu, którego początki można znaleźć w rysunkach naskalnych z epoki paleolitu. Egipskie hieroglify, malarstwo antyczne, średniowieczna paleografia- tu też pojawiają się elementy komiksowe. W późniejszych epokach, odnajdujemy formy komiksowe, a na ich rozwój, na pewno wpływ miało wynalezienie maszyny drukarskiej przez J. Gutenberga.

Komiks – historia obrazkowa z dodanym tekstem, publikowana w prasie albo w formie osobnych zeszytów, wykształciła się jako odrębna forma wydawnicza na przełomie XIX i XX wieku.

Pierwsi bohaterowie komiksów- Superman, Batman, znani są również z ekranu telewizji. Oryginalnym rodzajem komiksów jest japońska manga.

W Polsce komiks również cieszy się dużą popularnością, a przygody Tytusa, Romka i A’ Tomka, czy Kajka i Kokosza bawią kolejne pokolenia.

Na koniec zajęć dzieci mogły obejrzeć kilkanaście różnych komiksów; często były to reprinty najstarszych komiksów.

Warsztaty

M.P.